Co operator CNC powinien mieć pod ręką?

Zadania wykonywane przez maszyny CNC i ich operatorów są bardzo zróżnicowane. Dzięki zaawansowanym technologiom można poddawać obróbce niemal dowolny materiał, a nowoczesne oprogramowanie z powodzeniem radzi sobie z wieloma zadaniami, z którymi wcześniej musiał mierzyć się człowiek.

Poniżej przyjrzymy się bliżej najważniejszym elementom stanowiska CNC. Na początku skupmy się na tym wyposażeniu, o którym łatwo zapomnieć, jednak bez niego trudno wyobrazić sobie skuteczną pracę:

  • Przyborniki, szafki, magazyn materiałów: im bliższa odległość do poddawanego obróbce materiału i niezbędnych akcesoriów (takich jak np. głowice tnące, urządzenia pomiarowe, elementy osprzętu stołu i maszyny), tym krótszy czas potrzebny na realizację zadań, a więc również wyższa efektywność.
  • Środki ochrony osobistej: bezpieczeństwo i higiena pracy odgrywają szczególnie ważną rolę. Stanowisko powinno być urządzone w zgodzie z przepisami oraz zawierać środki ochrony osobistej, które zagwarantują bezpieczne warunki pracy.
  • Dokumentacja i instrukcje: znajomość procedur i założeń realizowanych projektów to podstawa. Operator CNC powinien mieć je pod ręką. Oczywiście muszą być odpowiednio chronione, aby nie uległy zniszczeniu czy nie stanowiły zagrożenia podczas pracy obrabiarki.
  • Narzędzia i urządzenia pomiarowe: zaawansowana obrabiarka nie wymaga od pracowników większych prac czy czynności kontrolnych. Operator powinien być jednak wyposażony w narzędzia i urządzenia pomiarowe potrzebne w konkretnej branży i przy realizacji określonych typów prac.

Przede wszystkim maszyna CNC

Sercem stanowiska pracy operatora jest oczywiście maszyna CNC. Jaką wybrać? W ofercie profesjonalnych dostawców, takich jak Eckert, znajdziesz urządzenia bazujące na różnych technologiach cięcia, więcej informacji uzyskasz na: https://eckert.com.pl/.

Właściwy wybór jest niezwykle ważny. Zależy od niego przede wszystkim to, jakie materiały będzie można obrabiać, ale także jak będzie wyglądać sama praca urządzenia, ile będzie trwać i jakie zasoby będą niezbędne. Pewne jest jedno: w każdym przypadku stawiaj na nowoczesne rozwiązania, które w jak największym stopniu automatyzują procesy cięcia i pozwalają na ich integrację z innymi aspektami działania firmy.

Sterownik – podstawowe narzędzie operatora

Współczesny operator CNC nie musi wykonywać ciężkiej fizycznej pracy. Musi za to doskonale opanować narzędzie, które bazuje na cyfryzacji. Sterowanie maszyną i precyzyjne ustalanie parametrów cięcia jest możliwe za pośrednictwem sterownika wyposażonego w specjalny panel z interfejsem ułatwiającym pracę operatorowi. Jego opanowanie nie jest trudne. Z pewnością dobrym rozwiązaniem będzie przeprowadzenie szkolenia wstępnego wprowadzającego do pracy z tym urządzeniem.

Dodatkowe głowice i osprzęt

Pomiędzy sobą różnią się nie tylko maszyny CNC, ale również głowice tnące. Zastosowanie znajdują zarówno głowice 2D, jak i te wykonujące cięcia w trzech wymiarach. Dzięki temu zakres możliwości jest jeszcze większy. Poza tym stanowisko można wyposażyć w wiele dodatkowych akcesoriów ułatwiających załadunek elementów i ich pozycjonowanie, co powalają na zdecydowanie szybszą i efektywniejszą pracę. Warto zastanowić się nad ich wdrożeniem i znaleźć dla nich odpowiednie miejsce w ramach stanowiska i jego zaplecza.