Jaki rodzaj nagrzewnicy wybrać na budowę?

Nagrzewnice budowlane działają w dość prosty sposób. Zasysają zimne powietrze, które następnie przechodzi przez wymiennik ciepła oraz komorę grzewczą, gdzie jest ogrzewane. Po drugiej stronie urządzenia znajduje się wentylator, który rozprowadza ciepłe już powietrze. Nagrzewnice różnią się jednak między sobą sposobem, w jaki czerpią energię do ogrzewania.

Nagrzewnice elektryczne

Urządzenia zasilane energią elektryczną muszą być podłączone do prądu. Trzeba więc o to zadbać nawet wtedy, kiedy na Twojej budowie nie ma jeszcze instalacji elektrycznej. Elektryczne nagrzewnice szybko nagrzewają pomieszczenia, pracują dość cicho i są najtańszymi urządzeniami na rynku.

Co ważne, w czasie pracy nie emitują spalin. Są więc bezpieczne dla ludzi. Idealnie nadają się do ogrzewania niewielkich pomieszczeń. Przy większych nie będą już tak efektywne. Przede wszystkim jednak w takich wypadkach ich eksploatacja nie jest zbyt opłacalna, okazują się bowiem drogie w użyciu.

Nagrzewnice olejowe

W dużych pomieszczeniach znakomicie sprawdzają się natomiast nagrzewnice olejowe. W przeciwieństwie do elektrycznych są urządzeniami niezależnymi. Można z nich korzystać w dowolnym miejscu — wystarczy, że masz olej napędowy, który służy do ich zasilania. Niektóre modele będą dobrze działać nawet z lekkim olejem opałowym.

Nagrzewnice olejowe są bardzo wydajne, a także stosunkowo tanie w eksploatacji. Do sprzętu tego typu można podłączyć kable grzewcze, które ogrzeją nawet odległe pomieszczenia. Minusy? Olejowe urządzenia są ciężkie i wydzielają spaliny. Dlatego przy ich użytkowaniu na budowie trzeba zadbać o system odprowadzania spalin.

Nagrzewnice gazowe

Do zasilania nagrzewnic gazowych potrzebne są butle z gazem propan/butan. W związku z tym również w tym przypadku konieczny będzie odpowiedni system wentylacji. W zamian otrzymujesz wydajne urządzenie, które idealnie nada się do średniej wielkości pomieszczeń.

Są jednak znacznie mniejsze od nagrzewnic olejowych, a więc bardziej mobilne. Minusem jest para wodna, która wydziela się przy ich użytkowaniu. Trzeba uważać, by nie zawilgocić nią pomieszczenia.

Jak dobrać moc nagrzewnicy na budowę?

Przy wyborze nagrzewnicy na budowę trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj jej zasilania, ale i na moc. To, ile będzie jej potrzeba, można obliczyć na podstawie dość prostego przelicznika. Zgodnie z nim do ogrzania 30 m3 potrzeba 1 kW mocy. Przy takich kalkulacjach trzeba jednak brać również pod uwagę aktualne warunki atmosferyczne — duże mrozy stawiają przed nagrzewnicami większe wymagania.

Podsumowanie: jaka nagrzewnica sprawdzi się na budowie?

Na budowach najlepiej sprawdzą się trzy rodzaje nagrzewnic. Elektryczna jest najtańsza, ale najdroższa w eksploatacji. Wybierz ją do ogrzewania małych pomieszczeń. Przy tych średniej wielkości zdecyduj się na urządzenie gazowe, ale zadbaj o odpowiednią wentylację. Odprowadzanie spalin będzie konieczne przy użyciu nagrzewnicy spalinowej — najbardziej wydajnej na dużych budowach, ale najdroższej.