Partnerzy portalu

Roboty drogowe – jak przeprowadza się remont nawierzchni?

Opublikowano: 23-08-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Jak kierowcy reagują na informację o planowanych robotach drogowych i utrudnieniach w ruchu? Najczęściej zniechęceniem albo oburzeniem, zwłaszcza gdy wiadomo, że problemy z dojazdem będą trwały przez kilka tygodni. Niestety naprawa nawierzchni bitumicznych czasem jest konieczna. Gdy na drodze jest dużo głębokich ubytków, trzeba je uzupełnić. Jak się to robi i dlaczego ten proces zajmuje tyle czasu?


Fot. Anoo/Adobe Stock główne Fot. Anoo/Adobe Stock główne

Drogi, z których korzystamy, mają skomplikowaną budowę. Żeby stworzyć wytrzymałą nawierzchnię, trzeba przygotować wykop albo nasyp, wykonać podbudowę pomocniczą, zasadniczą, asfaltową, położyć warstwę wiążącą oraz warstwę ścieralną. Każdy z tych etapów musi przebiegać w określony sposób i w wyznaczonym momencie.

Niestety po pewnym czasie nawierzchnia, która jest narażona na działanie warunków atmosferycznych i duże obciążenia, może ulec zniszczeniu. Wówczas trzeba ją wyremontować. Jak przeprowadza się remonty dróg?

Przygotowanie do remontu nawierzchni

Roboty drogowe zawsze powinno się zaczynać od zaplanowania zmian w organizacji ruchu i poinformowania mieszkańców o alternatywnych trasach. Zazwyczaj po prostu montuje się znaki pokazujące możliwe objazdy oraz powiadamiające o czasie trwania prac naprawczych.

Ze względu na utrudnienia remonty w dużych miastach i na popularnych trasach często wykonuje się w godzinach nocnych albo w weekendy ze względu na mniejszy ruch samochodowy.

Frezowanie i układanie nowych warstw

Jak naprawia się konstrukcje drogowe? Najczęściej frezuje się górną warstwę, czyli warstwę ścieralną – dosłownie zdziera ją za pomocą profesjonalnych frezarek – i zastępuje nową. Czasami, gdy ubytki są głębokie, konieczne jest usunięcie kolejnych warstw, co wpływa na czas trwania remontu. Jeśli trzeba uzupełnić koleiny na kilku poziomach, prace przebiegają wolniej.

Odświeżanie nawierzchni, budowa dróg, konstrukcje powierzchni przemysłowych i remonty obiektów mostowych wchodzą w skład oferty firmy RADPOL (https://rad-pol.pl) działającej na rynku od 1983 roku.

Fot. Sergii/Adobe Stock Fot. Sergii/Adobe Stock

Prace końcowe

Po ponownym ułożeniu wszystkich warstw należy jeszcze nanieść na drogę niezbędne znaki poziome. Gdy wyschną, naprawiony odcinek może zostać oddany do użytkowania.

Warto pamiętać, że budownictwo drogowe obejmuje także instalację infrastruktury towarzyszącej takiej jak sygnalizacja świetlna, kanalizacja deszczowa, oświetlenie czy sieć gazowa. W przypadku prac bitumicznych przeważnie nie ma konieczności wymiany elementów dodatkowych, ale w razie potrzeby jest to możliwe.

Dlaczego naprawia się nawierzchnię?

Dlaczego w ogóle prowadzi się prace remontowe na drogach? Z trzech powodów. Po pierwsze, jakość nawierzchni wpływa na komfort jazdy. Jeśli ubytków nie da się ominąć, obija się o wnętrze kabiny, co nie jest przyjemne ani dla kierowcy, ani dla pasażerów. Po drugie, chodzi o bezpieczeństwo. Na głębokich dziurach można uszkodzić elementy zawieszenia albo układu wydechowego, a nawet przebić oponę. Po trzecie, naprawa jest tańsza niż budowa nowej drogi, dlatego niektóre ulice są pokryte łatami, których co roku przybywa. Zarządca nie ma budżetu na odnowienie całej nawierzchni, więc dba przynajmniej o regularne uzupełnianie asfaltu.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia