Na mocy porozumienia powołano już zespół roboczy ds. lotniska na białostockich Krywlanach, który zajmie się opracowaniem harmonogramu prac, analizą kosztów inwestycji i sposobami jej finansowania.

Uważamy, że to lotnisko ma potencjał, jeśli chodzi o lotnictwo ogólne. Jest dobrze położone, nie ma konkurencji. Ale jest też szereg problemów infrastrukturalnych, wyzwań, które trzeba będzie pokonać – powiedział prezes spółki Polskie Porty Lotnicze Stanisław Wojtera, dodając: Dziś to jest akt woli współpracy, narysowanie mapy drogowej. Kiedy zbierzemy wszystkie dane, będziemy podejmować decyzję o dalszych krokach.

Władze woj. podlaskiego zapewniły, że w projekcie budżetu na 2024 r. zostanie stworzona rezerwa na potrzeby powołania spółki celowej.

Lotniska w Polsce

Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC), w Polsce zarejestrowanych jest 66 lotnisk cywilnych, z czego 15 to lotniska użytku publicznego certyfikowane, dla których został wydany certyfikat zgodnie z wymaganiami określonymi w rozporządzeniu Komisji Europejskiej. To lotniska: Chopina w Warszawie, Bydgoszcz, Gdańsk im. Lecha Wałęsy, Katowice-Pyrzowice, Kraków-Balice, Łódź, Poznań-Ławica, Rzeszów-Jasionka, Szczecin-Goleniów, Warszawa/Modlin, Wrocław-Strachowice, Zielona Góra-Babimost, Lublin, Olsztyn-Mazury, Lotnisko Warszawa-Radom.

Z kolei lotnisk użytku publicznego o ograniczonej certyfikacji, dla których wydano certyfikat zgodnie z wymaganiami ustawy Prawo lotnicze, jest osiem. Wśród nich znajduje się Białystok-Krywlany.

Przeczytaj także: Największe lotniska w Polsce [RANKING]