Korzyści ze współpracy ze sprawdzonym generalnym wykonawcą

Realizacja dużej inwestycji to ogromna odpowiedzialność – a generalny wykonawca bierze znaczną jej część na siebie. Może zająć się w Twoim imieniu formalnościami, przygotować projekt, realizować i nadzorować budowę. Twoja firma może przez cały ten czas zajmować się dochodowymi działaniami biznesowymi, bez poświęcania zasobów na obsługę inwestycji.

Korzyści ze współpracy w ramach generalnego wykonawstwa to także mniejsze ryzyko na każdym etapie: projektowania, budowy, a nawet eksploatacji.

Jakie prace mogą wchodzić w zakres generalnego wykonawstwa?

Formuła Design&Build obejmuje projekt oraz wykonanie prac budowlanych. Z takich usług korzysta się podczas realizacji różnego rodzaju inwestycji: budowy obiektów przemysłowo-magazynowych, użyteczności publicznej i innych. Zakres współpracy w ramach generalnego wykonawstwa budynków obejmuje najczęściej:

  • przygotowanie projektu budowlanego;
  • określenie kosztów inwestycji;
  • stworzenie harmonogramu prac;
  • formalności związane z uzyskaniem pozwoleń;
  • doradztwo techniczne;
  • kontakt z podwykonawcami i dostawcami;
  • przygotowanie terenu, dostarczenie materiałów na miejsce budowy;
  • wzniesienie budynku zgodnie z projektem;
  • przekazanie klientowi gotowego budynku do użytkowania;
  • obsługę w ramach gwarancji.

Generalny wykonawca inwestycji godny zaufania – jak to sprawdzić?

Firma oferująca generalne wykonawstwo budynków powinna być godna zaufania, ale nie oznacza to, że wybór powinien opierać się wyłącznie na tak mało wymiernych przesłankach. Generalnemu wykonawcy powierza się odpowiedzialność za całość inwestycji, a błędne decyzje na wczesnym etapie mogą kosztować wiele czasu, pieniędzy i stresu.

Kluczem do sukcesu podczas wyboru firmy oferującej generalne wykonawstwo inwestycji budowlanych jest staranna weryfikacja oferty. Na papierze (czy stronie internetowej) wszystko może wyglądać idealnie. Czy to wystarczy, by współpraca była udana? Zdecydowanie nie. Przed podjęciem decyzji warto sprawdzić doświadczenie firmy w danym obszarze (np. budowy hal magazynowych, przemysłowych czy budynków publicznych). Generalny wykonawca może być obecny na rynku budowlanym od wielu lat, ale niekoniecznie będzie specjalizował się w realizacji inwestycji podobnych do Twojej.

Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie referencji od innych klientów. Rzetelne firmy praktykują zbieranie takich opinii i chętnie się nimi dzielą. Referencje są bardzo cenne – to nie reklama, ale obiektywny feedback od firm, które korzystały z usług generalnego wykonawstwa.

Pamiętaj również, by poprosić generalnego wykonawcę o przedstawienie umowy i aneksów przed ich podpisaniem. Zapoznaj się dokładnie z warunkami, skonsultuj z działem prawnym w swojej firmie, a w razie wątpliwości nie wahaj się pytać.