Partnerzy portalu

Co jest istotne przy wyborze agregatu prądotwórczego? Podpowiadamy!

Opublikowano: 07-12-2023 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Agregaty prądotwórcze to urządzenia pozwalające na samodzielne wytwarzanie energii elektrycznej. Przydają się w sytuacjach awarii sieci elektroenergetycznych, ale także w wielu innych przypadkach. Z uwagi na szeroki wybór modeli warto zadać sobie pytanie, czym kierować się przy wyborze agregatu prądotwórczego.


Fot. GOTEX Fot. GOTEX

Jak działa agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie elektromechaniczne, którego zadaniem jest przetwarzanie energii mechanicznej na prąd. Każdy tego typu produkt jest wyposażony w silnik wewnętrzny. To właśnie tam spalane jest paliwo, a w wyniku tego procesu powstaje energia mechaniczna.

Jej strumień wprawia w ruch wirnik prądnicy, którego zadaniem jest z kolei generowanie siły elektromotorycznej. Tak właśnie powstaje energia elektryczna. Cały tryb działania przebiega automatycznie i szybko.

Rodzaje agregatów prądotwórczych

Rynek urządzeń elektromechanicznych jest bardzo duży. W odpowiedzi na różnorodne potrzeby powstają coraz to nowsze modele agregatów prądotwórczych. Dzielimy je ze względu na:

 • rodzaj paliwa (benzynowe, diesel, gaz płynny),
 • liczbę faz (jedno- i trójfazowe),
 • sposób zabudowy (nieobudowane, przeznaczone do zabudowy w pomieszczeniach lub w kontenerach, obudowane oraz odporne na warunki atmosferyczne),
 • mobilność (agregat prądotwórczy stacjonarny i przenośny),
 • rodzaj rozruchu.

Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się ze specyfiką agregatów prądotwórczych inwerterowych. Działają one w tak zwanej technologii wygładzonej sinusoidy i umożliwiają zasilanie nawet bardzo czułych na zmianę napięcia urządzeń. Agregaty prądotwórcze różnych typów można nabyć w sklepie internetowym GOTEX.

Agregat prądotwórczy Fogo F 2001 IS Agregat prądotwórczy Fogo F 2001 IS

Jak wybrać agregat prądotwórczy?

Zanim usiądziemy do przeglądania polecanych marek i modeli agregatów prądotwórczych, powinniśmy dobrze przeanalizować nasze potrzeby. Badanie powinno zawierać w szczególności rodzaje i parametry elektryczne zasilanych urządzeń oraz szacunkowe zapotrzebowanie na prąd.

Jeśli obciążenie jest stosunkowo duże i opiera się na obsłudze odbiorników trójfazowych, nasze oczy powinny skierować się ku modelom trójfazowym, znanym również jako siłowe. Z kolei gdy nowy sprzęt ma nam pomóc podczas wyjazdu na camping lub na działce, warto rozważyć małe agregaty prądotwórcze, w tym tzw. walizki lub inwertery, które, ponad normalną funkcjonalność agregatów jednofazowych, pozwolą nam na bezproblemowe ładowanie urządzeń elektronicznych takich jak telefony czy tablety.

Na te parametry agregatów prądotwórczych zwróć szczególną uwagę

Agregaty prądotwórcze charakteryzowane są przez szereg parametrów technicznych. Ich dogłębna analiza pozwala wybrać urządzenie, które w sposób optymalny odpowiada na nasze potrzeby.

Przeglądając karty techniczne, warto przyjrzeć się bliżej:

 • mocy znamionowej – powinna być większa od sumarycznej mocy wszystkich urządzeń, które ma zasilać agregat prądotwórczy,
 • sposobowi rozruchu (na stacyjkę z kluczykiem lub na szarpak),
 • pojemności zbiornika paliwa,
 • poziomowi hałasu,
 • czasowi pracy na jednym tankowaniu,
 • rodzajowi paliwa,
 • dodatkowym funkcjom – przykładowo maszyny z systemem stabilizacji napięcia (AVR) lub z systemem odpowiedzialnym za automatyczne uruchomienie agregatu w przypadku braku napięcia z sieci (SZR).

Oddzielną kwestią praktyczną jest waga urządzenia. Agregat prądotwórczy stacjonarny nie będzie przenoszony, dlatego jego ciężar nie ma większego znaczenia dla użytkowników. Jeśli produkt będzie wykorzystywany w różnych lokalizacjach (np. na działkach rekreacyjnych, eventach, wyjazdach), warto rozważyć zakup mniejszego urządzenia.

W takiej sytuacji zaleca się, aby całkowita waga prądownicy nie przekraczała 40 kilogramów, ​​ale należy pamiętać, że większość agregatów przenośnych można wyposażyć w zestaw transportowy składający się z kółek i rączki.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!