13 grudnia 2023 r. zaprzysiężona została nowa Rada Ministrów. Z punktu widzenia szeroko rozumianego budownictwa najistotniejsze jest Ministerstwo Infrastruktury. Szefem tego resortu został Dariusz Klimczak z PSL.

Dariusz Klimczak► ma 43 lata, urodził się w Rawie Mazowieckiej. Posiada wykształcenie wyższe. Z zawodu jest historykiem, ukończył Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Za nim także studia doktoranckie z zakresu politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
W Sejmie poprzedniej kadencji zasiadał w 16 zespołach parlamentarnych, w tym ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego (wiceprzewodniczący), ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego i ds. energii odnawialnej. Jako nowy szef resortu infrastruktury pokieruje czterema działami administracji rządowej:
- transportem
- żeglugą śródlądową
- gospodarką morską
- gospodarka wodną.
Dariusz Klimczak odpowiadać będzie więc za pracę największych publicznych zamawiających, jak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, PKP Polskie Linie Kolejowe czy Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Ale nie tylko, ponieważ resort infrastruktury prowadzi także nadzór właścicielski nad wieloma spółkami, w tym odpowiadającymi za porty morskie w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu. Organami podległymi temu ministrowi są także Główny Inspektor Transportu Drogowego oraz Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Poza tym jednostkami organizacyjnymi podległymi lub przez niego nadzorowanymi są np.:
- Centrum Unijnych Projektów Transportowych
- Instytut Badawczy Dróg i Mostów
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy
- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
- a także urzędy morskie i żeglugi śródlądowej.
Warto jednak wspomnieć, że w najbliższych latach w Polsce będą prowadzone olbrzymie projekty infrastrukturalne, za które odpowiadają inne ministerstwa. Budowa elektrowni atomowych to odpowiedzialność resortu klimatu, a koncerny paliwowo-energetyczne, które także planują wiele inwestycji, podlegają pod Ministerstwo Aktywów Państwowych. W pierwszym przypadku minister została Paulina Hennig-Kloska, a w drugim Borys Budka.
Z kolei za pracę spółki budującej Centralny Port Komunikacyjny odpowiada specjalny pełnomocnik rządu. Do tej pory był nim Marcin Horała, jednocześnie będący wiceministrem funduszy i polityki regionalnej. Teraz tym resortem pokieruje Michał Kobosko.
Przeczytaj także: Skład nowej Rady Ministrów. W środę odbyło się zaprzysiężenie

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.