„Nadmuchiwane domy” firmy Automatic Construction są co prawda dopiero w fazie start-up’u, ale projekt wydaje się być obiecujący. Budynki te powstają poprzez wypełnienie cementem struktury przypominającej balon. Docelowo twórcy planują, aby umożliwić instalowanie wewnątrz form elementów wzmacniających, takich jak pręty zbrojeniowe i kable napinające. Pomysłodawca tej zaskakującej metody Alex Bell nazywa swój system „nadmuchiwanym, elastycznym szalunkiem fabrycznym”.

Jak powstaje „nadmuchiwany dom”?

Odpowiedź jest dość prosta. Zwinięta forma jest początkowo przywożona na plac budowy. Można ją sobie wyobrazić jako większą i cięższą wersję jednego z podłączanych do dmuchaw materacy powietrznych stanowiących wielkie, dmuchane zjeżdżalnie dla dzieci.

Forma wykonana jest z polichlorku winylu, czyli PCV, który jest jednym z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie - można go znaleźć we wszystkim, od wyrobów medycznych po rury użytkowe, podłogi i opakowania. Po ułożeniu formy na płycie betonowej lub innym fundamencie nadmuchuje się ją w podobny sposób, jak wspomniane wyżej zjeżdżalnie dla dzieci. Następnie do formy pompowany jest beton – prosto z betoniarki.

Błyskawiczne i tanie budownictwo

W przypadku naszych prototypów o powierzchni 9,3 m2 i 18,6 m2 nadmuchiwanie trwało od 7 do 10 minut. Następnie pompa do betonu napełniła je mieszanką w ciągu 1,5 godziny – zapewnia Alex Bell, pomysłodawca „nadmuchiwanych domów".

Po wyschnięciu i stwardnieniu betonu powstaje solidna konstrukcja budynku, forma z PCV nie jest usuwana, gdyż jak twierdzą pomysłodawcy – stanowi barierę hydro- i termoizolacyjną. W kolejnym etapie budowy dodawane są drzwi, okna, płyta gipsowo-kartonowa wewnątrz i zewnętrzna elewacja.

Automatic Construction podaje, że koszt postawienia „nadmuchiwanego domu” to zaledwie 20 dolarów za metr kwadratowy (wliczając materiały, jak i robociznę). Rozpoczęto już sprzedaż domów w tej innowacyjnej technologii w Hudson Valley w stanie Nowy Jork. Producenci chwalą się zdobywaniem nowych kontraktów, ale czy dmuchane domy wytrzymają próbę czasu? To się dopiero okaże.

Zobaczcie film pokazujący, w jaki sposób powstają:

Przeczytaj także: Największe firmy budowlane w Polsce 2023 – TOP 15 [RANKING]