• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wykorzystanie piwniczek betonowych w ogrodzie

Opublikowano: 01-02-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Piwnice ogrodowe to podziemne pomieszczenia, na których budowę decyduje się coraz więcej osób. Tego typu budowle cechują się szerokim zastosowaniem, dzięki czemu ziemianki ogrodowe można ujrzeć w pobliżu zarówno domów jednorodzinnych, jak i na działkach rolniczych czy rekreacyjnych. Jakie zadanie pełnią piwnice betonowe w ogrodzie? Do czego można wykorzystać piwniczkę ogrodową? Jak wybudować piwniczkę we własnym ogrodzie? Czytaj dalej i dowiedz się więcej!


Fot. Mor-Trans Fot. Mor-Trans

Piwniczka ogrodowa – co to takiego?

Ogrodowe piwnice betonowe to niewielkie budowle, pełniące funkcję przydomowych schowków. W zależności od potrzeb ziemianka ogrodowa betonowa może być wyposażona w izolację termiczną lub w wentylację, dzięki czemu w tego typu pomieszczeniach można z powodzeniem przechowywać zapasy żywności. Szerokie zastosowanie piwniczek ogrodowych sprawiło, że na ich budowę decydują się osoby uprawiające własne warzywa i owoce, osoby przygotowujące liczne przetwory, czy nawet koneserzy alkoholi. Tego typu budowle można urządzić w dowolny sposób, stwarzając miejsce w pełni dopasowane do własnych potrzeb.

Skąd wziął się pomysł budowania piwniczek ogrodowych?

Tradycja korzystania z podziemnych schowków sięga wielu lat wstecz. Tego typu pomieszczenia (zwykle w postaci wydrążonych w skale dziur) były wykorzystywane nawet kilkaset tysięcy lat temu do ochrony zgromadzonej żywności przed dzikimi zwierzętami. Wraz z postępem cywilizacji podziemne pomieszczenia służyły za przydomowe spiżarnie lub schowki na alkohol, a obecnie ziemianki ogrodowe cechują się znacznie szerszym zastosowaniem.

Zastosowanie piwniczek ogrodowych – do czego można wykorzystać betonowe piwniczki ogrodowe?

Ogrodowa piwniczka betonowa cechuje się wieloma zastosowaniami. W większości przypadków tego typu pomieszczenia wykorzystywane są do przechowywania żywności. Zwykle w ziemiankach ogrodowych przechowuje się warzywa korzeniowe, sezonowe owoce, a także przetwory i suche i sypkie produkty. Dzięki ochronie przed mrozem, wilgocią i działaniem promieni słonecznych, posiadanie piwnicy betonowej może przyczynić się do przedłużenia trwałości jedzenia.

Dla wielu osób piwnica betonowa stanowi doskonałe miejsce do przechowywania sprzętów i narzędzi ogrodniczych. W tego typu pomieszczeniu warto wydzielić sobie przestrzeń, w której będzie można schować używane sezonowo przybory, a także wyposażenie takie jak narty, sanki, rowery, czy sprzęty do pielęgnacji drzew i trawnika.

Postawienie gotowej piwniczki ogrodowej to także doskonały pomysł dla osób lubiących robótki ręczne i majsterkowanie. Piwniczka może pełnić funkcję pracowni lub warsztatu, co umożliwia zaoszczędzenie miejsca w domu. Ponadto ogrodowe ziemianki to doskonałe przestrzenie do zimowego przechowywania roślin, zabezpieczając je przed mrozem i wilgocią.

Na działkach rekreacyjnych piwniczki ogrodowe mogą być wykorzystywane do przechowywania narzędzi oraz nasion roślin. Niektórzy decydują się na urządzenie piwniczki na wzór pomieszczenia do przechowywania alkoholi z miejscem do degustacji win lub whiskey. Funkcjonalność ziemianki ogrodowej zależy więc od sposobu urządzenia pomieszczenia.

Dlaczego warto zainwestować w piwnicę ogrodową?

Piwnica ogrodowa to inwestycja niosąca za sobą mnóstwo korzyści. Pierwszą i oczywistą jest możliwość przechowywania produktów spożywczych, znacznie przedłużając ich świeżość. Grube, betonowe ściany doskonale izolują termicznie znajdujące się wewnątrz ziemianki warzywa i owoce, ograniczając ryzyko rozwoju pleśni i innych niebezpiecznych dla zdrowia grzybów.

Ponadto piwniczki ogrodowe mogą przyczynić się do znacznej oszczędności pieniędzy na zakupach. Posiadając miejsce do przechowywania, można pozwolić sobie na większe zakupy podczas promocji w supermarketach, unikając wzrostu cen w okresach sezonowych. Warto dodać, że znajdująca się w ogrodzie piwnica betonowa może podnieść atrakcyjność działki w przypadku sprzedaży, znacznie zwiększając wartość nieruchomości.

Piwniczka ogrodowa na wino. Fot. Mor-Trans Piwniczka ogrodowa na wino. Fot. Mor-Trans

 

Piwnica w ogrodzie – jak ją wybudować?

 

W zależności od potrzeb można zdecydować się na różne rozmiary piwniczek ogrodowych. Dla optymalnego wykorzystania przestrzeni ziemianki, warto zdecydować się na piwnice z płaskim sklepieniem. Chcąc wybudować piwniczkę ogrodową o półokrągłym wejściu, warto zdecydować się na budowle ze specjalnym, półokrągłym murkiem, dzięki któremu można uformować półokrągły zasyp z piachu na płycie górnej. Osoby, które lubią niestandardowe rozwiązania, mogą zdecydować się na piwniczkę z wejściem od góry.

Budowa piwniczki ogrodowej nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. W pierwszym kroku należy wybrać miejsce, w którym stanie budowla. Konieczne jest znalezienie przestrzeni z dala od korzeni drzew i innych roślin, co ułatwi prace budowlane. W kolejnym kroku należy przygotować projekt piwnicy oraz skonsultować się ze specjalistami od budowy ziemianek w sprawie konieczności uzyskania pozwolenia na budowę.

Decydując się na zrealizowanie inwestycji, warto postawić na gotowe piwniczki ogrodowe, gdyż ich montaż w ogrodzie przebiega znacznie łatwiej i szybciej. Firma zajmująca się tworzeniem tego typu pomieszczeń wykona wszelkie niezbędne prace, od usuwania roślinności i wykopu odpowiedniej wielkości dziury, przez wykonanie fundamentu i postawienie piwniczki, po zamontowanie w pomieszczeniu drzwi i systemów wentylacyjnych.

Kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę piwniczki ogrodowej?

Według przepisów prawnych budynek gospodarczy w postaci ziemianki pełniącej funkcję piwnicy może zostać wybudowany na zgłoszenie w sytuacji, gdy powierzchnia zabudowy pomieszczenia nie będzie przekraczać 35 m². Chcąc wybudować ziemiankę o większej powierzchni, konieczne będzie dopełnienie formalności w celu uzyskania pozwolenia na budowę pomieszczenia. Przystępując do tworzenia projektu piwniczki ogrodowej, warto zwrócić uwagę na zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w którym często umieszcza się szczegóły dotyczące budowy tego typu ziemianek.

Piwniczki ogrodowe – podsumowanie

Budowa piwniczki ogrodowej to inwestycja niosąca za sobą wiele korzyści. Poza możliwością przechowywania produktów spożywczych, tego typu pomieszczenia wykorzystuje się również do składowania narzędzi i sprzętów ogrodowych, a także do majsterkowania, czy do zimowego przechowywania roślin. Dzięki utrzymywaniu wewnątrz ziemianki optymalnej temperatury, żywność zachowuje swoją świeżość przez wiele tygodni, umożliwiając gromadzenie zapasów i oszczędność pieniędzy.

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!