Czym jest czujnik poziomu cieczy?

Czujnik poziomu cieczy jest urządzeniem, dzięki któremu określisz różnicę wysokości między poziomem wody a pompą, niezbędną do podejmowania dalszych działań. Korzysta on z sondy konduktometrycznej – jej zanurzenie powoduje zamknięcie obwodu, a wynurzenie – otwarcie. Zastosowanie czujnika poziomu cieczy, np. z oferty https://sklep-prawm.pl/czujniki-poziomu-cieczy, pozwala na uzyskanie szeregu użytecznych funkcji.

Zabezpiecz pompę przed suchobiegiem

Jedną z nich jest wzmocnienie bezpieczeństwa układu pompującego. Wystarczy Ci już jedna sonda, byś oszczędził pompie suchobiegu. Gdy tylko poziom wody spadnie poniżej określonego przez sondę, pompa (lub dwie) zostanie wyłączona w oczekiwaniu na napłynięcie płynu. Dobry czujnik pozwoli na wybór przynajmniej dwóch różnych czasów oczekiwania, stosowanych np. zależnie od ilości wody w gruncie.

Wygodnie steruj napełnianiem i opróżnianiem zbiornika

Jeśli wodę przekierowujesz do zbiornika, interesują Cię zwłaszcza dwie sytuacje: zbiornik pusty oraz pełny. Czujnik poziomu wody pracujący z dwoma sondami sprosta zadaniu napełniania zbiornika gdy poziom wody w nim zawiera się pomiędzy nimi, wyłączając pompę w przypadku wypełnienia. Z drugiej strony, umożliwi zastosowanie histerezy w pracy pompy – zabezpieczona przed suchobiegiem, zamiast po określonym czasie, włączy się gdy woda osiągnie poziom wyższej z sond.

Obsłuż pompę głębinową

W studniach głębinowych może dojść do sytuacji zbyt częstego włączania pompy (gdy jest ona sterowana wyłącznikiem ciśnieniowym i w hydroforze jest zbyt niskie ciśnienie powietrza), co, rzecz jasna, jest dla niej szkodliwe. Poza ochroną przed suchobiegiem, czujnik poziomu cieczy ochroni pompę również przed tą ewentualnością, ograniczając ilość jej załączeń w określonym przedziale czasu.