Modułowa rozdzielnica elektryczna - rodzaje i zastosowania

Rozdzielnice modułowe wykorzystuje się w instalacjach elektrycznych dowolnej wielkości, od prostych i mało rozbudowanych instalacji w domach jednorodzinnych czy mieszkaniach, aż po rozbudowane, skomplikowane instalacje znajdujące się w budynkach użyteczności publicznej oraz obiektach przemysłowych. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnych typów i wersji rozdzielnic elektrycznych, przeznaczonych zarówno do użytku wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Najczęściej stosowany podział to wspomniana już klasyfikacja ze względu na sposób montażu, czyli na rozdzielnice natynkowe i rozdzielnice podtynkowe.

Rozdzielnice podtynkowe - charakterystyka

Rozdzielnice tego rodzaju są również określane jako rozdzielnice wnękowe, ponieważ montuje się je w specjalnie przygotowanych w ścianie wnękach, Dzięki temu obecność rozdzielnicy nie ma praktycznie żadnego wpływu na ilość dostępnej przestrzeni w danym pomieszczeniu, a na estetykę wnętrza przekłada się jedynie w minimalnym stopniu. Z uwagi na ten fakt rozdzielnice podtynkowe stosuje się najczęściej w budynkach mieszkalnych i biurowych, w których kwestie estetyczne mają istotne znaczenie.

Pod względem konstrukcyjnym rozdzielnice wnękowe mogą być wykonane zarówno z tworzywa sztucznego, jak i metalu, jednak konstrukcje metalowe spotyka się znacznie częściej. Typowe rozdzielnice wnękowe zapewniają szczelność na poziomie około IP30-IP40.

Rozdzielnice natynkowe - charakterystyka

Z uwagi na specyfikę montażu rozdzielnice tego typu są określane również jako rozdzielnice naścienne. Instalacja takiej rozdzielnicy nie wymaga wykuwania wnęki w ścianie, dzięki czemu prace montażowe przebiegają relatywnie szybko i są mało inwazyjne dla struktury danego budynku. Rozdzielnice natynkowe są zazwyczaj używane w pomieszczeniach i obiektach, gdzie nie ma możliwości zamontowania rozdzielnicy wnękowej, np. ze względu na zbyt cienkie ściany lub wykonanie ścian z materiałów niewystarczająco wytrzymałych. Często montuje się je także w miejscach, gdzie estetyka ma małe znaczenie, jak obiekty przemysłowe, hale magazynowe czy budynki gospodarcze. Z tego względu rozdzielnice natynkowe najczęściej wykonuje się z tworzyw sztucznych o wysokiej trwałości oraz odporności na uszkodzenia mechaniczne. Rozdzielnice naścienne przeznaczone do montażu na zewnątrz są też zwykle odporne na promieniowanie UV i mogą posiadać wysoką klasę ochrony IP.

Podsumowanie

Rozdzielnice podtynkowe od natynkowych różnią się przede wszystkim sposobem montażu, a co za tym idzie, zakresem prac związanych z rozprowadzeniem instalacji elektrycznej oraz ogólną estetyką danego wnętrza po zakończeniu prac montażowych. Funkcjonalnie są to rozwiązania równoważne - zarówno w modułowych rozdzielnicach podtynkowych, jak i w rozdzielnicach natynkowych można montować taką samą aparaturę elektryczną i sterującą. Co równie ważne, w razie potrzeby zastosowania obudowy hermetycznej ze względu na trudne środowisko pracy, oba typy są dostępne w wykonaniach zapewniających ochronę na poziomie IP54 i więcej. W praktyce zatem decyzja o wyborze konkretnego typu rozdzielnicy powinna zależeć od potrzeb i oczekiwań inwestora oraz wymagań związanych z lokalizacją rozdzielnicy.