Wszystkie oczyszczalnie ścieków usuwają zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne tak, aby oczyszczona woda mogła zostać odprowadzona z powrotem do środowiska naturalnego bez ryzyka skażenia go lub by mogła zostać powtórnie wykorzystana w procesach przemysłowych. Oczyszczalnie ścieków przemysłowych, obok technologii wykorzystywanych w oczyszczalniach komunalnych, wymagają rozwiązań przeznaczonych do usuwania trudnych zanieczyszczeń przemysłowych i ich większych stężeń.
Fot. BIOX
Przemysłowe i komunalne oczyszczalnie ścieków – przeznaczenie
Jakie są główne różnice między komunalnymi a przemysłowymi oczyszczalniami ścieków? Sprawdźmy to pod kątem zadań i przeznaczenia.
Oczyszczalnie komunalne służą do oczyszczania ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, biur, sklepów czy obiektów użyteczności publicznej. Oczyszczają ścieki bytowe (tzw. ścieki typowe), które zawierają przede wszystkim substancje organiczne, detergenty oraz substancje chemiczne stosowane w codziennym użytkowaniu.
Oczyszczalnie przemysłowe natomiast mają za zadanie oczyszczać ścieki przemysłowe, w których mogą występować:
- duże ilości zanieczyszczeń stałych (skratek) oraz substancji i związków (organicznych i nieorganicznych) trudno rozkładalnych, takich jak metale ciężkie, oleje, detergenty przemysłowe czy trujące substancje;
- trudne warunki fizyko-chemiczne – np. piana, kożuch, agresywne środowisko (niskie lub wysokie pH sprzyjające korozji urządzeń);
- znaczne i częste wahania ładunku zanieczyszczeń;
- znaczne i częste wahania dobowe lub sezonowe objętości napływających ścieków.
Odpady pochodzące z oczyszczalni przemysłowych (zarówno woda jak i odpady stałe) można powtórnie wykorzystać. Oczyszczona woda może służyć do celów przemysłowych, czyszczenia urządzeń lub hal, co ostatecznie zmniejsza ilość ścieków i koszty ich przetwarzania. Odpady stałe mogą być wykorzystywane do produkcji biomasy albo nawozów.
Ważny jest przy tym dobór odpowiednich technologii, metod i urządzeń dobranych do charakterystyki odpadów i rodzaju usuwanych zanieczyszczeń w celu zapewnienia efektywnego i skutecznego procesu.
Oczyszczalnie przemysłowe vs komunalne – główne różnice i elementy charakterystyczne
Rozwiązania technologiczne
Technologie i metody oczyszczania ścieków muszą być dostosowane do specyfiki ścieków, zwłaszcza przemysłowych. Aby skutecznie usunąć zanieczyszczenia, w oczyszczalniach przemysłowych wykorzystuje się często dodatkowe (względem oczyszczalni komunalnych) procesy oczyszczania. Należą do nich:
- oczyszczanie mechaniczno-chemiczne – zanieczyszczenia wytrącane są chemicznie (np. w procesie koagulacji, flokulacji i korekty pH ścieków). W tym procesie ścieki bywają dodatkowo mieszane z recyrkulowanymi podczyszczonymi i napowietrzanymi ściekami, co ułatwia unoszenie powstających kłaczków osadu (szlamu) na powierzchnię. Powstałe osady są oddzielane w procesie flotacji (zbierania powstałego kożucha), sedymentacji (opadania osadu) i filtracji od sklarowanego odcieku, który przekierowywany jest do dalszego oczyszczenia biologicznego;
- odwadnianie osadów – odwodnione osady i szlam mogą być powtórnie wykorzystywane albo są utylizowane;
- oczyszczanie biologiczne – proces z wykorzystaniem osadu czynnego przebiega podobnie jak w oczyszczalniach komunalnych. Może to być odrębny etap oczyszczania ścieków podczyszczonych w procesie mechaniczno-chemicznym lub może zachodzić w sposób sekwencyjny z oczyszczaniem mechaniczno-chemicznym;
- uzdatnianie wody (etap nieobowiązkowy) – pozwala doczyścić oczyszczoną wodę do wymagań przemysłowych lub spożywczych.
Urządzenia do ścieków przemysłowych i ich elementy budowy
Urządzenia stosowane w oczyszczalniach przemysłowych są nieco bardziej skomplikowane lub wymagają wyższej jakości rozwiązań materiałowych i zabezpieczeń niż te w oczyszczalniach komunalnych. Stosuje się:
- kraty i sita – jak w oczyszczalniach komunalnych zatrzymują zanieczyszczenia stałe;
- zbiorniki buforowe – są wykorzystywane do uśrednienia składu ścieków przed ich dalszą obróbką chemiczną; niekiedy (zależnie od wybranej technologii) ścieki w zbiornikach buforowych mogą być dodatkowo mieszane i wstępnie napowietrzane:
- pompy kawitacyjne, natleniacze strumienicowe, mieszadła napowietrzające (np. mieszadła zatapialne TURBO) – służą do mieszania i napowietrzania ścieków, aby przyspieszyć flotację osadów i zapewnić właściwe warunki w procesie oczyszczania biologicznego. Natleniacze montowane na pływakach (np. natleniacze firmy BIOX) dobrze sprawdzają się do wstępnego napowietrzania i mieszania ścieków w zbiornikach buforowych, rowach cyrkulacyjnych, w komorach napowietrzających oraz szczególnie tam, gdzie trzeba szybko i niskim kosztem zainstalować urządzenia mieszająco-natleniające.
- pompy zatapialne lub mieszadła zatapialne pompujące – są wykorzystywane do przetłaczania ścieków między zbiornikami lub komorami zbiorników. Urządzenia mające kontakt z agresywnymi ściekami przemysłowymi lub narażone na większe naprężenia powinny być wykonane z wyższej jakości stali i wyposażone w dodatkowe zabezpieczenia;
- separatory tłuszczu – oddzielają tłuszcz od reszty ścieków;
- oczyszczalniki koagulacyjno-flokulacyjne – w nich następuje agregowanie oraz oddzielanie osadów i flotatów od sklarowanych ścieków;
- flotatory, łapacze, zbieracze flotatów lub zatapiacze flotatów – służą do oddzielania flotatów (szlamu, kożucha) od reszty ścieków i przepompowywania zebranych osadów do zbiornika lub stacji odwadniania osadów lub do homogenizacji cieczy w zbiorniku (np. urządzenia ZTF firmy BIOX).
- dekantery, klaryfikatory – urządzenia oddzielające sklarowane ścieki od osadów;
- stacje odwadniania osadów – zawierają systemy filtracyjne i prasy do odwadniania osadów ściekowych;
- reaktory biologiczne (np. SBR, złoża zraszane, złoża zanurzane, komory osadu czynnego), w których osad czynny działa podobnie jak w oczyszczalniach komunalnych.
Skuteczna oczyszczalnia przemysłowa lub komunalna to właściwie dobrana technologia i urządzenia. W zakresie doboru i eksploatacji wydajnych i trwałych urządzeń do takich oczyszczalni ścieków – nasza kadra inżynierska służy pomocą.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.