Chcesz zaplanować efektywne i wydajne ogrzewanie? W pomieszczeniach takich jak łazienka panują specyficzne warunki, do których musisz się dostosować. Pod uwagę trzeba wziąć także możliwości techniczne, wymiary pomieszczenia oraz izolację cieplną. Sprawdź, jaką moc grzejnika do łazienki wybrać. Na jakiej podstawie ją obliczyć?

Dlaczego moc to ważny parametr grzejnika łazienkowego?
Moc grzejnika bezpośrednio wpływa na szybkość i efektywność, z jaką pomieszczenie osiąga pożądaną temperaturę. To jest szczególnie istotne w chłodniejszych porach roku, kiedy to łazienka staje się miejscem poszukiwania ciepła i relaksu. Dobrze zaplanowane ogrzewanie wpłynie na komfort dla domowników i gości. Przełoży się też na optymalną temperaturę, co z kolei zapobiegnie powstawaniu grzyba i pleśni. Dbasz zatem o odpowiednie warunki w pomieszczeniu i zdrowie osób w nim przebywających.
Wybór grzejnika o odpowiedniej mocy jest fundamentem zapewnienia efektywnego i ekonomicznego ogrzewania łazienki. Dokładnie przeanalizuj potrzeby danego pomieszczenia i wybierz mądrze. W razie problemów, zawsze możesz skorzystać z pomocy fachowców. Instalator określi zapotrzebowanie cieplne w odniesieniu do danego budynku o indywidualnych parametrach. Następnie podpowie, jaką moc grzejnika do łazienki wybrać i zajmie się kwestiami technicznymi.
Odpowiednia moc grzejnika do łazienki, czyli jaka?
Z jednej strony dobierając grzejnik do łazienki (np. marki Skalar), trzeba wziąć pod uwagę stosunkowo małą powierzchnię. Właśnie dlatego moc jest z reguły niższa niż w pomieszczeniach takich jak sypialnia, pokój dziecka czy salon. Z drugiej strony panują tu specyficzne warunki, takie jak podwyższona wilgotność, obecność pary wodnej i wyższa temperatura. Obliczając moc grzejnika, weź pod uwagę ostateczną optymalną wartość.
W przypadku łazienki jest to 23-24°C. Zapoznaj się też z preferencjami domowników, którzy powinni określić, w jakich warunkach czują się najbardziej komfortowo. Oczywiście nie mogą odczuwać nieprzyjemnego chłodu podczas wychodzenia z wanny czy spod prysznica.
Obliczanie wydajności grzejnika nie może być przypadkowe. Do otrzymanego wyniku warto doliczyć jeszcze 10-20%. Dlaczego? Kaloryfer w łazience często pełni funkcję suszarki do ubrań, bielizny albo ręczników. Właśnie dlatego przyda się wydajne i skuteczne ogrzewanie, które nie tylko dostarczy ciepła do pomieszczenia, ale też pozwoli wysuszyć odzież.
Ostatnim aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest sposób podłączenia grzejnika do instalacji. Musi być on dopasowany do możliwości technicznych dla danego pomieszczenia. Standardowe i popularne rozwiązanie to zasilanie dolne. Ma szerokie zastosowanie, bo można do niego podłączyć zawór termostatyczny albo grzałkę elektryczną pozwalającą na dogrzewanie łazienki poza sezonem. Jeśli jednak masz taką możliwość i chcesz zadbać o lepszą efektywność ogrzewania to wybierz podłączenie krzyżowe. Może się to jednak wiązać z mniej estetycznym wyglądem.
Pamiętaj, że zbyt niska moc grzejnika może być poważnym błędem. Wpłynie na brak komfortu dla domowników i nieefektywne wykorzystanie zasobów w budynku. Zbyt duża z kolei będzie powodować straty energetyczne, a nawet zwiększy koszty eksploatacji. Korzystanie z grzejnika zbyt często i intensywnie doprowadzi też o przegrzania pomieszczenia.
Jak obliczyć moc grzejnika do łazienki?
Pierwszym krokiem jest wymierzenie pomieszczenia, czyli poznanie jego powierzchni w metrach kwadratowych. Następnie trzeba ustalić, jaką wartość trzeba przyjąć na 1 metr. Jak to zrobić? Wiele zależy od izolacji cieplnej. W starych, nieocieploych budynkach, zapotrzebowanie na ciepło może wynosić nawet 150 w na metr kwadratowy. W nowoczesnym budownictwie – 100-120 W.
Dużym ułatwieniem mogą być obliczenia podane przy konkretnych produktach w sklepie. Przykładowo: moc 90/70/20 to 517W. Co to oznacza?
- Pierwszy parametr – 90 – odnosi się do temperatury zasilania grzejnika w °C.
- Druga liczba – 70 – temperatura powrotu z grzejnika w °C.
- Trzecia wartość – 20 – temperatura pomieszczenia w °C.
W takim przypadku moc osiągana przez ten grzejnik podłączony do instalacji zasilanej z sieci miejskiej lub starszego pieca na paliwo stałe to 517 W. Nieco inna będzie odpowiadać klasycznym piecom gazowym lub na paliwo stałe. Najniższą podaną moc osiągną grzejniki w instalacjach z niskotemperaturowym źródłem ciepła, czyli np. piecem kondensacyjnym. Co ciekawe, może być ona nawet dwa razy niższa.
Wiele ciekawych rozwiązań w zakresie ogrzewania znajdziesz w ofercie Skalar Systems: https://skalarsystems.pl/. Zwróć uwagę na grzejniki Treviso i Kordoba, wydajne i estetycznie wykończone.
Co jeszcze wpływa na moc grzejnika?
Wybór odpowiedniej mocy grzejnika nie zależy tylko od powierzchni. Wymaga też przemyślenia takich aspektów jak:
- izolacja termiczna – szczególnie dotyczy okien (o ile są), drzwi i grubości ścian zewnętrznych,
- usytuowanie łazienki – pod uwagę trzeba wziąć kondygnację oraz dostęp do naturalnego światła,
- wysokość pomieszczenia – w łazienkach o wysokich sufitach powietrze cieplejsze unosi się do góry, co może wymagać zastosowania grzejnika o wyższej mocy, aby utrzymać komfort cieplny.
Warto przemyśleć strat ciepła. Czasem modernizacja pomieszczenia może przynieść duże oszczędności na ogrzewaniu i przełożyć się na inwestycję w grzejnik o niższej mocy.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.