Ceowniki stalowe to kształtowniki stalowe o kształcie litery „C” w przekroju poprzecznym, które wykonane są ze stopu żelaza, węgla oraz innych dodatków stopowych. Wyroby te powszechnie stosowane są w infrastrukturze drogowej, wszelkiego rodzaju konstrukcjach budowlanych oraz rozwiązaniach mieszkaniowych. Wyroby ceowe charakteryzują się dużą wytrzymałościowa zmęczeniową w statycznych oraz dynamicznych warunkach pracy. To uniwersalne elementy konstrukcyjne, o których warto wiedzieć więcej. Sprawdźmy, jakie mają zastosowanie w praktyce!

Czym jest stalowy wyrób ceowy?
Ceowniki stalowe to jedne z podstawowych elementów konstrukcyjnych stosowanych w budownictwie, przemyśle i wielu innych dziedzinach. Wyróżniają się dużą wytrzymałością, sztywnością i uniwersalnością zastosowania. W tym artykule omówimy rodzaje ceowników stalowych, ich charakterystykę oraz praktyczne zastosowania.
Ceownik stalowy gorącowalcowany to jeden z najpopularniejszych rodzajów wyrobów hutniczych. Jest on stosowany w szerokim zakresie, od budownictwa i infrastruktury drogowej, po produkcję i maszyny. Ceowniki stalowe gorącowalcowane są wytwarzane w wyniku walcowania kęsów stali na gorąco w formie kształtu przypominającego literę „C”. Ten proces nadaje ceownikowi wysoką wytrzymałość i sztywność.
Ceowniki stalowe są dostępne w różnych rozmiarach i gatunkach, aby spełniać różne potrzeby. Najpopularniejszymi gatunkami są S235 i S355. Gatunek stali określa wytrzymałość na rozciąganie. Dla przykładu stal S235 ma wytrzymałość na rozciąganie 235 MPa, a stal S355 ma wytrzymałość na rozciąganie większą o ok. 1000 MPa. Warto rozważyć ten aspekt w zastosowaniu do konkretnego projektu.
Ceowniki stalowe w zastosowaniach konstrukcyjnych
Wyroby hutnicze są najczęściej stosowane w konstrukcjach nośnych maszyn i budowli, takich jak mosty, wiadukty czy wielkopowierzchniowe mieszkania. Jednym z najbardziej popularnych artykułów jest ceownik stalowy. Cena tego produktu jest zróżnicowana i zależy od konkretnego zastosowania, podyktowanego właściwościami użytkowymi. Oto najpopularniejsze zastosowania ceowników stalowych:
- ceowniki stalowe gorącowalcowane – są popularnym wyborem do wielu zastosowań ze względu na ich wytrzymałość, sztywność i wszechstronność; są wykonywane w technologii kształtowania na gorąco w temperaturze przekraczającej stopień krystalizacji, co oznacza, że ziarna osnowy metalowej mogą być swobodnie modyfikowane, dzięki czemu materiał ten jest stosunkowo niedrogi i łatwy do obróbki, co czyni go atrakcyjnym wyborem dla wielu projektów; z uwagi na fakt zaciemnionej powierzchni wyroby te są szeroko stosowane w rozwiązaniach ukrytych, gdzie nie są widoczne gołym okiem lub do ogrodzeń, gdzie naturalnie występujące zaszarzenia są wskazane,
- ceowniki gorącowalcowane o szerokich półkach – wyroby te posiadają szerokie stopki połączeniowe, co zwiększa ich sztywność i nośność; stosowane są w konstrukcjach o dużych obciążeniach,
- ceowniki wytwarzane w technologii gięcia na zimno – wyroby produkowane przez gięcie blachy stalowej na zimno; charakteryzują się mniejszą wytrzymałością niż ceowniki gięte na gorąco, ale są łatwiejsze w obróbce i tańsze,
- ceowniki nierdzewne – są to produkty wykonane ze stali nierdzewnej, odpornej na korozję. Stosowane w środowiskach agresywnych, gdzie wymagana jest wysoka odporność na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych.
Więcej cennych informacji można znaleźć na stronie internetowej czołowego dostawcy wyrobów stalowych. Zdaniem wielu fachowców najlepszą jakość i największy wybór ceowników stalowych posiada Moris.
Charakterystyka ceowników stalowych
Wyroby stalowe posiadają kilka cennych parametrów. Wśród nich jest ceownik stalowy. Waga tego produktu jest bardzo zróżnicowana i rzutuje na charakterystykę oraz konkretne zastosowanie. Poniżej omówimy najważniejsze:
- uniwersalność – ceowniki mogą być stosowane w różnego typu konstrukcjach, zarówno budowlanych, jak i przemysłowych,
- wytrzymałość – wyroby ceowe charakteryzują się dużą wytrzymałością na ściskanie, zginanie i rozciąganie,
- sztywność konstrukcji – ceowniki dzięki swojej formie zapewniają wysoką sztywność konstrukcji.
- łatwość obróbki – ceowniki można łatwo spawać, wiercić, co ułatwia ich montaż.

Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.