Mieszadła zatapialne stosowane są zarówno w procesie produkcyjnym, jak i w oczyszczaniu ścieków poprodukcyjnych. Jakie procesy wymagają ich zastosowania? W jakich gałęziach przemysłu spożywczego stosowane są mieszadła? Przyjrzyjmy się.

Mieszadła zatapialne BIOX w przemyśle spożywczym – zastosowanie, zalety

Śmigłowe mieszadła zatapialne to uniwersalne urządzenia wykorzystywane na różnych etapach i w różnych procesach przetwórstwa spożywczego. Sprawdź gdzie się sprawdzą najlepiej.

Gdzie? Zastosowanie mieszadeł zatapialnych w różnych gałęziach przemysłu spożywczego

Mieszadła zatapialne wykorzystuje się w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, w których mieszanie, homogenizacja i emulgowanie są kluczowe dla procesu produkcyjnego.

Znajdziemy je w:

 • zakładach przetwórstwa mleka i produktów mlecznych – tu sprawdzają się na etapie wytwarzania mleka, jogurtów, serów czy masła; proces ten wymaga dokładnego mieszania składników, homogenizacji oraz emulgowania;
 • przetwórstwie mięsa – mieszadła zapewniają jednolitość i stabilność (nierozwarstwianie się) produktów przy produkcji wędlin, pasztetów czy kiełbas;
 • produkcji napojów gazowanych, soków i alkoholi – proces produkcyjny często wymaga równomiernego mieszania różnych składników w określonych proporcjach;
 • przetwórstwie warzywno-owocowym – w warunkach przemysłowych przy produkcji konserw, dżemów czy soków mieszadła wykorzystywane są między innymi do homogenizacji i emulgowania składników;
 • piekarniach i cukierniach – mieszadła stosowane są podczas wytwarzania ciast, kremów czy lukrów;
 • zakładach przetwórstwa ryb;
 • produkcji słodyczy.

Jak? W jakich procesach produkcyjnych wykorzystywane są mieszadła zatapialne

Wiemy już gdzie. Teraz przyjrzyjmy się, w jakich procesach biorą udział mieszadła śmigłowe. We wszystkich gałęziach przemysłu spożywczego procesy są bowiem podobne, a odróżniają je jedynie składniki.

Mieszanie składników wydaje się oczywiste. Celem tego procesu jest uzyskanie jednolitej konsystencji produktu. Mieszadła zatapialne umożliwiają dokładne i równomierne mieszanie, co jest niezbędne dla zachowania jakości produktów.

Homogenizacja to inaczej dokładne rozproszenie składników. Proces ten stosowany jest szczególnie przy produkcji płynnych lub pastowatych produktów spożywczych. Mieszadła zatapialne zapewniają homogeniczność produktu, eliminując ewentualne grudki czy niejednorodności.

Emulgowanie i dyspersja wykorzystywane są przy produkcji takich produktów jak sosy, dressingi czy majonez. Jest to proces niezbędny do uzyskania pożądanej tekstury i konsystencji produktu. Tu również zastosowanie znajdują zatapialne mieszadła śmigłowe, które mogą skutecznie emulgować i dyspergować składniki, tworząc jednolite i stabilne produkty.

Oczyszczanie ścieków to ostatni etap procesu produkcyjnego w przemyśle spożywczym. W nim również wykorzystuje się zatapialne mieszadła śmigłowe. Służą tu one do mieszania ścieków z dodatkami chemicznymi (np. w procesie koagulacji, flokulacji i korekty pH ścieków), a także mieszania i napowietrzania ścieków i osadów ściekowych w procesach oczyszczania biologicznego. Dodatkowo wykorzystywane są w procesach poprawy jakości wody.

Zalety mieszadeł zatapialnych w przemyśle spożywczym

Zastanówmy się, dlaczego mieszadła są tak ważnym urządzeniem w produkcji spożywczej? Jakie cechy funkcjonalne czy technologiczne muszą zapewniać, by mogły być wykorzystane w procesie produkcyjnym przemysłu spożywczego?

Już na wstępnie mówiliśmy o bardzo wysokich standardach higienicznych. Żaden produkt, który ich nie spełnia, nie zostanie dopuszczony do udziału w procesach technologicznych. W tym celu mieszadła zatapialne muszą być wykonane ze stali nierdzewnej, w ofercie firmy BIOX standardy te spełniają zarówno mieszadła HYDRA jak i TURBO. Co istotne, są one łatwe do czyszczenia i dezynfekcji, co również jest niezbędne w trakcie ich użytkowania.

Efektywność mieszadeł zatapialnych przekłada się bezpośrednio na wydajność procesu produkcyjnego. Skuteczne działanie, precyzja wykonania oraz kontrola prędkości mieszania pozwalają na dostosowanie procesu do wymogów produkcyjnych danego produktu. Nie zapominajmy również o wszechstronności – prostota mieszadeł zatapialnych przekłada się na mnogość procesów, w jakich mogą być wykorzystane. Montaż pionowy czy poziomy, różne prędkości pracy, bezpieczeństwo (i dodatkowe zabezpieczenia) to kluczowe aspekty ich szerokiego zastosowania. W ofercie mieszadeł firmy BIOX można dobrać urządzenia pod konkretne, również wysokie wymagania, a doradcy służą radą i pomocą w ich doborze.

Niezawodność to jeden z najważniejszych aspektów branych pod uwagę przy wyborze konkretnego urządzenia. Równie ważne są też łatwość obsługi i konserwacji, a także gwarancja i serwis.

Mieszadła zatapialne w produkcji piwa

Można powiedzieć, że sukces piwa zależy w dużej mierze właśnie od odpowiednich mieszadeł. Warto przybliżyć, w jakich momentach produkcji piwa można wykorzystać mieszadła. Mają zastosowanie:

 • podczas warzenia piwa – mieszadła zatapialne mogą być wykorzystywane do dokładnego mieszania słodów z wodą podczas zacierania. To one zapewniają równomierne rozprowadzenie enzymów ze słodów, co jest kluczowe dla procesu ekstrakcji cukrów;
 • po zacieraniu – brzeczka zawierająca cukry musi być równomiernie wymieszana z chmielem i innymi dodatkami. Tu wkraczają mieszadła zatapialne używane do homogenizacji brzeczki, zapewniając jednolity smak i aromat piwa;
 • podczas fermentacji piwa – delikatne mieszanie fermentującej brzeczki również wykonuje się za pomocą mieszadeł. Pomaga to w równomiernym rozprowadzeniu drożdży oraz utrzymaniu odpowiednich warunków fermentacji;
 • podczas produkcji piwa craftowego – do napoju dodaje się różne dodatki takie jak owoce, przyprawy czy aromaty. Co odpowiada za ich równomierne rozprowadzenie? Oczywiście mieszadła.

Widzicie zatem, że wykorzystanie mieszadeł zatapialnych jest kluczowe dla uzyskania wysokiej jakości piwa. Są niezastąpionym narzędziem w przemyśle piwowarskim.

Podsumowanie

Mieszadła zatapialne są niezastąpionym narzędziem w przemyśle spożywczym, zarówno na etapie produkcji, jak i oczyszczania ścieków. Jednocześnie ich zastosowanie w oczyszczaniu ścieków przyczynia się do poprawy środowiska oraz zachowania zrównoważonego podejścia do produkcji spożywczej. Ponieważ są niezbędnym elementem wielu procesów, niezmiernie ważna jest ich wysoka efektywność, jakość, wytrzymałość, precyzja wykonania oraz łatwość eksploatacji. Dzięki ciągłemu rozwojowi technologicznemu mieszadła zatapialne BIOX stają się coraz bardziej zaawansowanym narzędziem, spełniającym nawet najbardziej wymagające potrzeby przemysłu spożywczego.