Transport materiałów sypkich

Transport podciśnieniowy to metoda przemieszczania sypkich substancji, do jakich zaliczyć można granulaty, groszki czy drobne elementy. System ten składa się z rur, gdzie przepływa powietrze, które ma obniżone ciśnienie, pozwala to na zasysanie i transport materiałów.

Podstawą, na jakiej działa transport pneumatyczny jest wytwarzanie podciśnienia w rurociągu. Przy pomocy specjalnych pomp usuwane jest powietrze z systemu, gdzie tworzy się różnica ciśnień między punktem, który jest zasysany, a konkretnym punktem docelowym. Sypki materiał jest wprowadzany do rurociągu przez otwory, a pod wpływem podciśnienia jest przemieszczany do odbiornika.

Jakie zalety są transportu materiałów sypkich?

Transport podciśnieniowy daje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Na pewno przenośniki pneumatyczne są bardziej szczelne, co zmniejsza straty materiału oraz zanieczyszczenia otoczenia. Poza tym taki transport charakteryzuje się tym, że jest bardziej elastyczny.

Nie można też zapomnieć o wydajności takiego transportu. Materiał sypki może być w krótkim czasie przetransportowany w inne miejsce, będzie to oszczędność czasu oraz reedukacja kosztów. Dodatkowo taki transport jest również o wiele bardziej zautomatyzowany. Dlatego nie ma potrzeby ręcznej obsługi, co wpływa na bezpieczeństwo pracy.

Jakie jest zastosowanie transportu pneumatycznego?

Taki transport znajdzie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Na pewno będzie to przemysł spożywczy, gdzie transportowane są mąki, cukier, kakao czy przyprawy. Poza tym warto zwrócić uwagę na przemysł chemiczny, czyli wszelkiego rodzaju proszki, pigmenty, granulaty. Poza tym przemysł farmaceutyczny, gdzie używa się do transportu surowców, gotowych produktów. W przemyśle tworzyw sztucznych oraz przemyśle budowlanym również taki transport znajduje zastosowanie.

Warto zauważyć, że transport podciśnieniowy jest to nowoczesne oraz efektowne rozwiązanie do przewozu materiałów sypkich. Dzięki zastosowaniu podciśnienia system ten będzie gwarantować wysoką szczelność, elastyczność oraz wydajność. Będzie można ograniczyć straty materiału oraz zwiększyć bezpieczeństwo pracy. Takie rozwiązanie dobrze jest zastosować wszędzie tam, gdzie transportowany materiał jest sypki, na pewno uzyskane efekty będą bardzo dobre.