Partnerzy portalu

Wilgoć na ścianie przy podłodze – diagnoza i skuteczne metody eliminacji

Opublikowano: 11-06-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Wilgoć na ścianie przy podłodze to problem, z którym boryka się wielu właścicieli nieruchomości. Jest to nie tylko estetyczny mankament, ale również poważne zagrożenie dla konstrukcji budynku oraz zdrowia jego mieszkańców. Przyczyny powstawania wilgoci mogą być różnorodne. Niezależnie jednak od źródła problemu, należy odpowiednio zareagować. Wilgoć z wnętrza budynku możemy usunąć samodzielnie, lecz w pewnych sytuacjach należy skorzystać z pomocy profesjonalistów. Warto wiedzieć, że możemy skutecznie zapobiegać powstawaniu wilgoci, podejmując określone działania.


Fot. Prusdis Fot. Prusdis

Czym jest wilgoć?

Wilgoć jest to woda w postaci pary wodnej. Jest to naturalne zjawisko, które może pojawić się w każdym domu, jednak jej nadmiar może prowadzić do poważnych problemów zarówno dla kondycji budynków, jak i zdrowia jego mieszkańców. Istnieje wiele przyczyn powstawania wilgoci. Aby wykryć wilgoć, można szukać widocznych oznak takich jak plamy, zacieki czy krople wody na powierzchni ścian. Można również wykorzystać nowoczesne technologie. W tym celu wykonuje się pomiary termowizyjne czy badania higrometrem.

Jakie są przyczyny wilgoci?

Wilgoć na ścianie przy podłodze może mieć różne źródła, a jej obecność często jest wynikiem kilku czynników działających jednocześnie. Jedną z najczęstszych przyczyn wilgoci na ścianach jest nieszczelność instalacji wodnych. Przecieki w rurach wodociągowych bądź kanalizacyjnych mogą prowadzić do poważnych zawilgoceń. Wilgoć na ścianie powstaje szczególnie w miejscach, gdzie instalacje przechodzą przez ściany i podłogi.

Czynnikiem, który powoduje tworzenie się wilgoci, jest kondensacja pary wodnej. Występuje ona, gdy ciepłe powietrze styka się z zimnymi powierzchniami ścian. Zjawisko to głównie zachodzi w miejscach o słabej wentylacji. Ryzyko kondensacji pary wodnej jest szczególnie wysokie w wilgotnych pomieszczeniach, w których suszymy pranie, łazienkach, piwnicach czy kuchenkach.

Mokre ściany przy podłodze mogą być spowodowane złym stanem technicznym budynku. Budynki, zwłaszcza te stare, które nie były regularnie konserwowane, są narażone na problemy z wilgocią. Brak odpowiedniej izolacji, nieszczelne okna i drzwi oraz uszkodzenia struktury dachu mogą prowadzić do gromadzenia wilgoci wewnątrz ścian.

Nadmiar wilgoci mogą powodować również mostki termiczne. Są to miejsca w strukturze budynku, w których izolacja termiczna jest niewystarczająca. W takich miejscach często występuje znaczna ilość wody, gdyż ciepłe powietrze skrapla się na zimnych powierzchniach ścian, powodując zawilgocenie. Mostki cieplne mogą występować w miejscach połączenia ścian z podłogą czy stropem.

Ryzyko powstawania wilgoci na ścianach potęguje również niewłaściwe odprowadzanie wody deszczowej czy wysoki poziom wód gruntowych. Jeśli izolacja budynku jest wadliwie wykonana lub przestarzała, wody gruntowe mogą przenikać przez fundamenty i powodować wilgoć na ścianie przy podłodze.

Jak skutecznie przeciwdziałać powstawaniu wilgoci?

Wilgoć na ścianie może mieć różne źródła, dlatego konieczne jest podjęcie szeregu różnorodnych działań, aby skutecznie zapobiec jej pojawieniu się. Ważną kwestią jest regularna konserwacja budynku, obejmująca zarówno naprawy uszkodzonych elementów, jak i dbałość o stan techniczny poszczególnych instalacji. Warto przeprowadzać regularne przeglądy stanu technicznego budynku, aby szybko wykrywać i naprawiać ewentualne uszkodzenia, które mogą prowadzić do zawilgocenia.

Jednym z najprostszych, ale bardzo skutecznych sposobów na zapobieganie wilgoci jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Pozwala to na wymianę powietrza i obniżenie wilgotności w pomieszczeniach. Warto otwierać okna kilka razy dziennie, szczególnie po kąpieli, gotowaniu czy praniu, aby usunąć nadmiar wilgoci. W miejscach, w których wietrzenie jest niemożliwe, możemy zastosować pochłaniacze wilgoci. Są to urządzenia, które pomogą nam utrzymać wilgotność powietrza na odpowiednim poziomie.

Odpowiednia izolacja termiczna budynku jest kluczowa w walce z wilgocią. Dobrze zaizolowane ściany, dach i podłoga zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych, które są miejscami, gdzie zimne powietrze z zewnątrz może prowadzić do skraplania się wilgoci. W utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności pomaga sprawnie działający system wentylacyjny, który dba o właściwą cyrkulację powietrza i usuwa nadmiar wilgoci.

Aby zapobiegać powstawaniu wilgoci, należy zadbać o poprawne odprowadzanie wody deszczowej. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do przenikania deszczówki do wnętrza budynku. Sprawdźmy drożność rynien i rur spustowych. Regularne sprawdzanie i czyszczenie tych elementów zapobiega gromadzeniu się wody wokół fundamentów i ścian budynku. Zawilgocenie ścian może powodować utrzymanie nieodpowiedniej temperatury wewnątrz budynku. Warto inwestować w systemy grzewcze, które zapewniają równomierne ogrzewanie wszystkich pomieszczeń.

Fot. Prusdis Fot. Prusdis

Jak pozbyć się wilgoci?

Jeśli tapety na ścianach zaczną się odklejać a farba łuszczyć, może to oznaczać, że problem wilgoci jest poważny. W celu pozbycia się wilgoci z wnętrza budynku stosuje się różne metody. Lecz zanim zdecydujemy się wybrać jedną z nich, musimy ustalić, co jest źródłem wilgoci. Mokra ściana może być skutkiem zawilgocenia stropu lub awarii instalacji wodnej — w takiej sytuacji należy w pierwszej kolejności przeprowadzić stosowne naprawy. Dopiero po usunięciu przyczyn możemy przystąpić do usuwania wilgoci.

Popularnym rozwiązaniem jest użycie osuszaczy powietrza. Są to przenośne urządzenia, które pomagają usunąć nadmiar wilgoci z powietrza i ścian. W zwalczaniu wilgoci pomocne jest dbanie o poprawną wentylację pomieszczeń. Otwieranie okien i drzwi, zapewnia naturalny przepływ powietrza w budynku, możemy również zastosować specjalistyczne urządzenia takie jak nawiewniki, które zadbają o odpowiednią cyrkulację powietrza. Pozbyć się wilgoci z mieszkania możemy, stosując pochłaniacze wilgoci. Są one szczególnie przydatne w pomieszczeniach, gdzie występuje ryzyko kondensacji pary wodnej, takich jak łazienki, kuchnie i piwnice.

Kiedy warto skorzystać z pomocy fachowców?

Usuwanie wilgoci ze ścian przy podłodze to proces, który w wielu przypadkach można przeprowadzić samodzielnie. Jednak istnieją sytuacje, w których warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy specjalizującej się w osuszaniu budynków, zwłaszcza kiedy ściany były narażone na działanie wilgoci przez dłuższy czas. W takim przypadku profesjonalne firmy dysponują specjalistycznym sprzętem, który pozwoli na dokładne osuszenie murów oraz przywrócenie im odpowiedniej kondycji.

Czasami źródło wilgoci może być trudne do zidentyfikowania. Jeśli mimo zastosowania podstawowych metod wciąż występują objawy wilgoci na ścianach, warto wezwać specjalistów. Profesjonalne firmy mają dostęp do zaawansowanych narzędzi diagnostycznych, które pomagają dokładnie określić, skąd pochodzi wilgoć oraz jakie są najlepsze metody jej usunięcia. Skorzystanie z usług profesjonalistów pomoże usunąć istniejącą wilgoć oraz może zapobiec w przyszłości jej powstawaniu.

Podsumowanie

Wilgoć na ścianie przy podłodze to problem, który może znacząco wpływać na komfort i zdrowie mieszkańców. Jeżeli na powierzchni ściany zobaczysz wilgoć, musisz zacząć natychmiast działać. W celu likwidacji wilgoci należ w pierwszej kolejności znaleźć jej źródło oraz oszacować skalę problemu. Następnie w zależności od sytuacji należy zastosować odpowiednią metodę. Jeśli problem wilgoci przerasta nas, skorzystajmy z pomocy profesjonalnej firmy zajmującej się usuwaniem wilgoci. Profesjonalne firmy dysponują zaawansowanym sprzętem i wiedzą, która pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie wilgoci oraz przywrócenie zdrowego mikroklimatu we wnętrzach.

    Konferencje Inżynieria

    WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

    Sprawdź najbliższe wydarzenia