Partnerzy portalu

Kurs na ładowarki teleskopowe – uprawnienia

Opublikowano: 15-07-2024 Źródło: zewnętrzne

Do obsługi wózków widłowych, podestów teleskopowych czy podnośników nożycowych potrzebne są odpowiednie uprawnienia. Tak samo jest z ładowarkami teleskopowymi – żeby móc ich używać, trzeba przejść szkolenie, a następnie zdać egzamin. Jak wygląda kurs na ładowarki teleskopowe? Kiedy można zostać operatorem tego typu maszyny? I jak długo ważne są uprawnienia UDT?


Fot.  faresin.pl Fot. faresin.pl

Firmy działające w branży budowlanej, logistycznej, rolniczej i w szeroko pojętym przemyśle potrzebują maszyn do wykonywania różnego rodzaju zadań. Wiele z nich kupuje lub wypożycza na określony czas m.in. ładowarki teleskopowe, które umożliwiają podnoszenie i przenoszenie ciężkich materiałów na różne wysokości, a po zamontowaniu osprzętu dodatkowego mogą służyć za podnośniki koszowe, zamiatarki, dźwigi albo inne urządzenia.

Żeby jednak móc legalnie i bezpiecznie korzystać z ładowarek teleskopowych, trzeba znaleźć kogoś, kto będzie miał do tego odpowiednie uprawnienia. Jakie uprawnienia są potrzebne w tym przypadku?

Ładowarki teleskopowe – rodzaj uprawnień

W związku z tym, że ładowarki teleskopowe to wózki podnośnikowe ze zmiennym wysięgiem zaliczane do specjalizowanych wózków widłowych, wymaga się posiadania uprawnień na wózki jezdniowe specjalizowane, czyli dawnej kategorii I WJO.

Co zrobić, żeby je uzyskać? Należy ukończyć kurs przygotowujący do egzaminu, a następnie zdać egzamin przed komisją terenową Urzędu Dozoru Technicznego (UDT).

Kto może przystąpić do kursu i egzaminu?

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy może zostać operatorem ładowarki. Kandydaci, którzy przystępują do kursu, a później do egzaminu powinni mieć ukończone co najmniej 18 lat i posiadać wykształcenie podstawowe lub wyższe.

Nie mogą również wykazywać żadnych przeciwwskazań do pracy na tym stanowisku. Przeciwwskazaniami są m.in.: choroby takie jak cukrzyca, padaczka, wady wzroku, które nie podlegają korekcji okularami, niepełnosprawność, problemy psychiczne, choroby serca czy kręgosłupa.

Fot.  faresin.pl Fot. faresin.pl

Jak wygląda kurs na ładowarki teleskopowe?

Sam kurs składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej – i zazwyczaj trwa trzy dni. Część teoretyczna obejmuje tematy związane z funkcjonalnościami i zasadami działania ładowarki, zasadami bezpieczeństwa np. odpowiednim przypinaniem ładunków, kontrolowaniem równowagi maszyny czy unikaniem zagrożeń, a także zasadami diagnostyki i konserwacji sprzętu. Zaś w części praktycznej przyszli operatorzy uczą się sprawnego poruszania ładowarką w różnych warunkach oraz przy przenoszeniu wybranych typów ładunków.

Po ukończeniu kursu można podejść do egzaminu.

Egzamin na ładowarki teleskopowe

Egzamin przed komisją UDT również składa się z części teoretycznej i praktycznej. Teoretyczna to test, a praktyczna to sprawdzenie umiejętności sprawnej, bezpiecznej i efektywnej obsługi ładowarki teleskopowej również w zakresie podnoszenia i opuszczania ładunków oraz reagowania na sytuacje awaryjne.

Po zdaniu egzaminu otrzymuje się zaświadczenie kwalifikacyjne do obsługi ładowarek teleskopowych – uprawnienia – i można zacząć pracę np. na maszynach marki Faresin (https://faresin.pl).

Uprawnienia są ważne przez 5 lat, licząc od daty wydania. Po tym czasie można je przedłużyć, o ile:

- złoży się wniosek nie później niż na 3 miesiące przed upływem terminu ich ważności,
- przez 3 lata pracowało się jako operator ładowarki.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!