Łączenie stalowych rur wymaga zastosowania trwałych elementów o wysokiej szczelności, które zapewnią bezawaryjną pracę instalacji przez długi czas. Do najczęściej wykorzystywanych w tym celu elementów należą kołnierze stalowe, które mogą zostać zamontowane na rurach bez spawania czy gwintowania. Rozwiązania tego typu posiadają szerokie zastosowanie – używa się ich przede wszystkim do łączenia fragmentów rurociągów w konstrukcjach ciśnieniowych, które wymagają szczelnego i solidnego połączenia pomiędzy rurami. Sprawdźmy, czym są i do czego służą kołnierze stalowe, jakie ich rodzaje wyróżniamy oraz gdzie znajdują zastosowanie!

Kołnierze stalowe – czym są i jaką pełnią rolę w instalacjach rurociągowych?
Kołnierze stalowe to jedne z podstawowych elementów instalacji rurociągowych. Są wykorzystywane do szczelnego łączenia ze sobą poszczególnych jej części. Ich montaż jest o tyle łatwy, że instalacja kołnierzy stalowych może być przeprowadzona bezinwazyjnie, bez konieczności ich spawania lub gwintowania. Elementy te są produkowane zgodnie z obowiązującymi normami PN, DIN i ANSI, lecz możliwe jest także ich zamówienie według własnego projektu.
Podstawowym zadaniem kołnierzy stalowych jest zapewnienie trwałego, szczelnego połączenia pomiędzy poszczególnymi rurami. Oprócz montażu samego kołnierza, konieczne jest jednak także dodatkowe uszczelnienie miejsca łączenia. Zapewniają je specjalne materiały uszczelniające, które dobiera się z uwzględnieniem temperatury oraz ciśnienia czynnika przepływającego przez instalację. Do najczęściej stosowanych z kołnierzami stalowymi materiałów uszczelniających należą sznury teflonowe.
Źródło: https://www.firmamonstal.pl/kolnierzestalowe.html
Kołnierze stalowe są dostępne w sprzedaży w różnych wariantach, co pozwala na ich perfekcyjne dopasowanie do parametrów oraz wymagań praktycznie każdej konstrukcji. Najczęściej wytwarza się je z wysokogatunkowej stali nierdzewnej, która zapewnia im trwałość oraz wysoką odporność na czynniki zewnętrzne, lecz mogą być produkowane również ze stali węglowej. Wyróżniamy kilka rodzajów kołnierzy, które dobiera się w zależności od typu konstrukcji, jej parametrów technicznych oraz przeznaczenia instalacji.
Podstawowe rodzaje kołnierzy stalowych i ich zastosowanie
Aby szczelnie zespolić ze sobą poszczególne części rurociągu, należy wybrać odpowiedni rodzaj kołnierza. Dobierając je do instalacji, należy zwrócić uwagę na dwie istotne kwestie – ciśnienie w infrastrukturze oraz średnicę rur instalacyjnych. W sprzedaży znaleźć można pokaźny wybór kołnierzy stalowych. Do najczęściej spotykanych i wykorzystywanych w instalacjach rodzajów należą kołnierze płaskie, zaślepiające oraz szyjkowe.
Kołnierze stalowe płaskie są najczęściej wykorzystywane w instalacjach rurociągowych, przez które przepływa woda lub para. Z elementów tych często korzystają także hydraulicy oraz instalatorzy, którzy mają za zadanie szczelne połączenie ze sobą rur. Kołnierze stalowe płaskie wymagają dodatkowego uszczelnienia, które powinno być elastyczne oraz właściwie zamknięte. Dzielą się na dwa dodatkowe rodzaje – spiralne otwarte i koncentryczne – oraz wymagają zastosowania odpowiednich, wysokiej jakości uszczelek, zgodnych z obowiązującymi normami.
Drugim rodzajem kołnierzy stalowych są kołnierze zaślepiające. Są one przeznaczone do montażu przy zakończeniach rurociągów w celu jego szczelnego zamknięcia. W odróżnieniu od kołnierzy płaskich, kołnierze zaślepiające nie są więc elementem łączącym rury, lecz zamykającym. Są wykorzystywane w celu wzmocnienia konstrukcji instalacji oraz zapewnienia jej wysokiej szczelności.
Oprócz kołnierzy płaskich i zaślepiających, w sprzedaży znaleźć można także trzeci ich rodzaj – kołnierze szyjkowe. Są to elementy wykorzystywane głównie w instalacjach technologicznych. Ich zadaniem jest wprowadzenie dodatkowej szyjki w miejscu połączenia rurociągu z kołnierzem. Kołnierze szyjkowe podnoszą bezpieczeństwo instalacji i są bardzo często stosowane w urządzeniach narażonych na wysokie obciążenia. Aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą mieć precyzyjnie dopasowany do instalacji rozmiar.
Partner artykułu:

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.