Partnerzy portalu

Montaż kanałów wentylacyjnych – jakie elementy montażowe zastosować?

Opublikowano: 23-08-2024 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Kanały wentylacyjne muszą być odpowiednio zamontowane, aby cały system działał nie tylko poprawnie, ale i cicho. Ich prawidłowa instalacja zapewni także szczelność i ograniczy ryzyko ewentualnych uszkodzeń. W tym celu niezbędne jest wykorzystanie wysokiej jakości elementów montażowych. Dowiedz się, jakie akcesoria mogą sprawdzić się przy montażu kanałów wentylacyjnych.


Kanały wentylacyjne – inoxa.pl. Fot. Shutterstock Kanały wentylacyjne – inoxa.pl. Fot. Shutterstock

W jakie elementy warto się wyposażyć przed rozpoczęciem montażu wentylacji?

Montaż kanałów wentylacyjnych wymaga zaopatrzenia się w niezbędne akcesoria, które usprawnią cały proces i sprawią, że przebiegnie on zgodnie z oczekiwaniami. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego systemu mocowań, który będzie odpowiedni dla konkretnego typu instalacji. Istotne jest także to, aby mocowanie kanałów wentylacyjnych i cały układ były zgodne z wytycznymi zawartymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Najważniejsze elementy złączne niezbędne do montażu do kanałów wentylacyjnych to przede wszystkim:

  • nakrętki,
  • obejmy zaciskowe,
  • zawiesia,
  • kształtowniki montażowe,
  • opaski montażowe,
  • pręty gwintowane,
  • uchwyty,
  • tuleje,
  • uszczelki,
  • taśmy aluminiowe,
  • pianki.

Wybór odpowiednich akcesoriów zależy głównie od systemu mocowań stosowanego przez montera oraz specyfiki danej nieruchomości.

Kanał wentylacyjny w budynku – inoxa.pl. Fot. Shutterstock Kanał wentylacyjny w budynku – inoxa.pl. Fot. Shutterstock

Jak prawidłowo wykonać montaż kanałów wentylacyjnych prostokątnych?

Kanały wentylacyjne prostokątne są przeznaczone do montażu zarówno do stropu, jak i do ściany oraz do podłoża. W pierwszym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie szyny C-owej o odpowiednim przekroju odpowiadającym rozmiarom przewodu. Montuje się ją za pomocą prętów gwintowanych.

Uwaga! Pamiętaj, aby przy projektowaniu wentylacji uwzględnić dopuszczalne katalogowe obciążenie szyny.

Niekiedy zaleca się stosowanie szyn podwójnych. Mają one formę dwóch profili, które są ze sobą punktowo zespawane. Dzięki temu zapewniają odpowiednie podparcie całej konstrukcji. Mocowanie kanałów wentylacyjnych do stropu jest możliwe pojedynczo lub podwójnie, a w razie potrzeby także potrójnie. Są one montowane w jednej płaszczyźnie poziomo lub w kilku płaszczyznach jeden pod drugim – to ostatnie rozwiązanie stosuje się w przypadku wysokich pomieszczeń i kanałów o niewielkim przekroju.

Przewody prostokątne można także zamocować pod sufitem bez szyny. Wtedy niezbędne jest zastosowanie uchwytów bocznych, które przykręca się do ścian kanału za pomocą wkrętów samogwintujących. Takie rozwiązania stosuje się przede wszystkim w przypadku stropów betonowych.

Mocowanie kanałów wentylacyjnych do ściany lub dachu z blachy trapezowej odbywa się nieco inaczej w następujących etapach:

  • montaż uchwytów wieszakowych za pomocą śrub przelotowych,
  • zapewnienie dystansu kanału od stropu prętem gwintowanym.

Uwaga! Akcesoria podwieszające muszą spełniać wymogi normy PN EN 1361:2001.

Przygotowując się do montażu kanałów wentylacyjnych, należy zadbać o to, aby wszystkie akcesoria oraz narzędzie cechowały się niezawodnością i wysoką jakością wykonania. Postaw na te od znanych i cenionych producentów, aby mieć pewność, że spełnią one swoją funkcję.

    Foto, video, animacje 3D, VR

    Twój partner w multimediach.

    Sprawdź naszą ofertę!