Ciepły montaż okien a tradycyjny - jakie są różnice?

Tradycyjny montaż okien polega na osadzaniu ich na warstwie z pianki poliuretanowej. Pianka ma właściwości izolacyjne, natomiast w przypadku, gdy dochodzi do kontaktu z wilgocią, niestety szybko je traci. Efektem jest powstawanie mostków termicznych pomiędzy ramą okna a murem. Wówczas nawet najlepsze okna PVC ze świetnymi parametrami termoizolacyjnymi, nie będą spełniać swojej roli, gdyż problem tkwi w ich montażu. 

Właśnie z tego powodu zaczęto stosować tzw. ciepły montaż okien. Składa się on aż z 3 warstw uszczelniających: środkowej, wewnętrznej oraz zewnętrznej. Pierwsza z nich wykonana jest z pianki poliuretanowej i ma pełnić rolę izolacji termicznej. Jej zadaniem jest wypełnienie przestrzeni pomiędzy ramą okna a ścianą. Druga warstwa - wewnętrzna - chroni pianę montażową przed działaniem pary wodnej, za sprawą paroszczelnej taśmy. Warstwa zewnętrzna, składająca się na ciepły montaż okna, jest paroprzepuszczalna. Ma chronić izolację przed wilgocią opadową. Tu również stosuje specjalną taśmę (paroprzepuszczalną).

Taki zestaw sprawia, że między oknem a murem nie powstaną żadne nieszczelności, a pianka zastosowana do montażu będzie chroniona przed zawilgoceniem. 

Jakie są techniki wykonania ciepłego montażu okien? Sprawdzamy

Istnieją dwie metody wykonania ciepłego montażu okien. To, na jaką technikę powinniśmy się zdecydować, zależy m.in. od grubości warstwy ocieplenia oraz rodzaju muru. 

Pierwsza z technik to tzw. instalacja warstwowa. Wykonuje się ją w warstwie ocieplenia budynku - co istotnie zwiększa parametry termoizolacyjne okna. Niestety metoda ta jest pracochłonna, co podwyższa koszt montażu. Bezsprzecznie natomiast instalacja warstwowa przynosi długofalowe korzyści w postaci obniżeniu kosztów eksploatacji domu.

Druga technika polega na instalacji ramy okna na tzw. konsolach termoizolujących przytwierdzonych do muru. Okno obudowane izolacją wysuwa się wówczas maksymalnie w warstwie docieplenia, co prowadzi do minimalizacji ryzyka powstawania mostków termicznych. Niestety może pojawić się w tym przypadku problem, jeśli mamy do czynienia z cegłami ceramicznymi w roli materiału budulcowego otworu - wówczas niezwykle trudno jest wypełnić nierówną powierzchnię pianką czy uszczelnić całość taśmami. 

Jakie są zalety ciepłego montażu?

Ciepły montaż ma cały wachlarz zalet, które warto wymienić. To m.in.:

  • świetne uszczelnienie miejsc styku ramy okna z murem,
  • minimalizacja ryzyka powstawania mostków termicznych,
  • niższe koszty zużycia energii cieplnej (dzięki lepszej szczelności),
  • poprawa parametrów dźwiękoszczelności,
  • zabezpieczenie budynku przed rozwojem pleśni i grzybów,
  • wydłuża żywotność stolarki okiennej.

Czy ciepły montaż okien ma wady?

Dla wielu osób zastanawiający może być temat cyrkulacji powietrza w przypadku bardzo szczelnego montażu okna. Błędnie wskazuje się czasami, że przez ciepły montaż może zostać zaburzone funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej w budynku. W praktyce jednak producenci dbają o prawidłowe działanie wentylacji w oknach na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zastosowanie specjalnych uszczelek pozwalających na cyrkulację powietrza nawet podczas zamkniętych okien. Drugi sposób to tzw. mikrowentylacja. Jeszcze jednym rozwiązaniem jest zamontowanie nawiewnika okiennego.