15 kwietnia 2025 roku odbędzie się premierowa Konferencja Bezpieczeństwo Konstrukcji Inżynierskich. Wydarzenie to przybierze formułę online i będzie miało na celu omówienie kwestii związanych z monitorowaniem inwestycji oraz minimalizowaniem ryzyka w realizacji dużych projektów budowlanych. Panel dyskusyjny, który odbędzie się w ramach konferencji, będzie poświęcony tematowi monitoringu konstrukcji inżynierskich.

Współczesne inwestycje infrastrukturalne, hydrotechniczne oraz miejskie wiążą się z coraz większą złożonością i ryzykiem, szczególnie na etapie realizacji, ale także po jej zakończeniu. Monitoring konstrukcji inżynierskich odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa wykonawstwa, minimalizacji ryzyk, a także we wczesnym ostrzeganiu przed zagrożeniami. Dzięki temu możliwe jest nie tylko uniknięcie awarii, ale również optymalizacja kosztów i ograniczenie potencjalnych roszczeń.
Panel, prowadzony przez ekspertów ze świata nauki, poświęcony będzie wdrażaniu systemów monitoringu od momentu rozpoczęcia budowy, z uwzględnieniem perspektywy inwestorów, ubezpieczycieli oraz wykonawców. Dyskusja skupi się na realnych korzyściach, obowiązkach i wzajemnych oczekiwaniach stron zaangażowanych w proces zarówno realizacji, jak i późniejszej eksploatacji obiektów. Poruszone zostaną także kwestie wpływu monitoringu na bezpieczeństwo placu budowy i jego otoczenia.
Uczestnicy Konferencji dowiedzą się m.in.:
- Jakie jest znaczenie monitoringu konstrukcji podczas realizacji inwestycji,
- Czy monitoring powinien być wymagany przez inwestora,
- W jakim stopniu jego brak wpływa na warunki ubezpieczenia i ocenę ryzyka,
- Czy i jak monitoring może chronić przed ewentualnymi roszczeniami.
Fot. Unkas Photo/Adobe Stock
Prowadzący:
dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW
Profesor Politechniki Warszawskiej, specjalista w zakresie budownictwa hydrotechnicznego i inżynierii wodnej. Zajmuje się zaawansowanymi symulacjami numerycznymi w geotechnice, hydrotechnice i inżynierii środowiska oraz oceną stanu technicznego obiektów budowlanych z wykorzystaniem nowoczesnych metod pomiarowych.
dr inż. Rafał Sieńko
Związany z Politechniką Krakowską. Od 10 lat zajmuje się naukowo i praktycznie szeroko pojętym monitorowaniem konstrukcji (SHM – Structural Health Monitoring). Jest autorem lub współautorem ponad 40 publikacji na ten temat.
Uczestnicy:
Leszek Bukowski
Dyrektor Departamentu Technologii Budowy Dróg. Nadzoruje wprowadzanie rozwiązań technologicznych umożliwiających uzyskanie zakładanych i wymaganych parametrów technicznych nowych dróg. Inżynier materiałowy, absolwent Politechniki Łódzkiej. Z GDDKiA związany od 2008 r. początkowo z Oddziałem w Łodzi, przez Oddział w Olsztynie i do chwili obecnej z Centralą GDDKiA w Warszawie.
Dr Maciej Durbas
Przedstawiciel kancelarii KKG Legal Kubas Kos Gałkowski i Wspólnicy.
Maria Niewęgłowska
Przedstawiciel POMERANIA BROKERS sp. z o.o.
Radosław Radoń
Przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Więcej szczegółów na temat wydarzenia oraz rejestracji można znaleźć na stronie Konferencji BKI2025.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.