1. Federation Tower (Башня Федерации) - 373,7 m - Moskwa, Rosja

Baszta Wschodnia (Wostok) kompleksu biznesowego Federation Tower. Aktualnie najwyższy budynek w Europie, oddany do użytku w lipcu 2017 r. Jego budowa trwała 12 lat i pochłonęła 1,2 mld USD. Bliźniaczy budynek - Zapad, Baszta Zachodnia -  jest o 40 m niższy [nie został uwzględniony w dalszym zestawieniu].

2. Oko Tower (Око) - 354,1 m - Moskwa, Rosja

Przez dwa lata (do ukończenia budowy Federation Tower) najwyższy budynek w Rosji - 90 pięter naziemnych, 2 podziemne, 400 apartamentów, 160 pokoi hotelowych, 3700 miejsc parkingowych... robi wrażenie?

3. Mercury City Tower (Меркурий Сити Тауэр) - 339 m - Moskwa, Rosja


(pomarańczowy budynek)

Pierwszą trójkę zamyka kolejny obiekt w Moskiewskim City (biznesowej dzielnicy Moskwy, której symbolem są właśnie drapacze chmur): pomarańczowy - a może, jak chcą niektórzy, miodowo-złoty - Mercury City Tower. Powierzchnia 174 tys. m2 została wypełniona biurami i sklepami; znalazło się też miejsce na luksusowe apartamenty.

4. The Shard - 309,6 m - Londyn, Wielka Brytania

Tuż za podium: The Shard - brytyjski wieżowiec faktycznie przypominający swoją strukturą odłamek (ang. shard). Na 72 piętrach budynku każdy znajdzie coś dla siebie: można zaplanować wizytę biznesową (biura zajmują pierwszych 28 pięter), posiłek (piętra od 31 do 33), pobyt turystyczny (hotel zajmuje piętra 34-52) lub przeprowadzkę (aż 12 pięter to mieszkania). Powyżej 65. piętra znajdziemy już taras widokowy przeznaczony dla zwiedzających.

5. Eurasia Tower (Стальная Вершина) - 309 m - Moskwa, Rosja

Eurasia Tower - zwana również Stalowym Wierzchołkiem - powstała w 2015 r. i była pierwszą w Rosji strukturą zbudowaną z zastosowaniem rdzenia z uzbrojonego betonu i ramy obwodowej przekątnej stalowej.

6. City of Capitals: Moscow (Город Столиц) - 302 m - Moskwa, Rosja


Kompleks bliźniaczych wież, symbolizujących Moskwę i Sankt Petersburg, dwie rosyjskie stolice (obecną i historyczną). Wieże nie mają jednakowej wysokości - Sankt Petersburg jest niższy o 50 m [nie został uwzględniony w dalszym zestawieniu].

8. Commerzbank Tower - 300,1 m - Frankfurt, Niemcy

Pierwszy wieżowiec w Europie, który przekroczył granicę 300 m (dzięki zamontowanej na iglicy lampie sygnalizacyjnej). Budowany w latach 1994-1997 ze stali, szkła, betonu i żelbetu. Stworzono na jego powierzchni aż 9 ogrodów - ale "zielonym" był nazywany ze względu na wykorzystanie technologii wentylacji naturalnej, która miała zmniejszyć koszty użytkowania klimatyzacji. 


Ogród na 19. piętrze Commerzbank Tower

9. Nabiereżnaja Tower (Башня на набережной) - 268 m - Moskwa, Rosja

Kolejny moskiewski biurowiec - a właściwie 3 biurowce: niższe budynki mają odpowiednio 127 m i 85 m. Wszystkie połączono podziemnym parkingiem. To tu swoje siedziby mają m.in. Toshiba, IBM czy Symantec.

10. Triumph Palace (Триумф-Палас) - 264 m - Moskwa, Rosja

Pałac Triumfu lub Ósma Wieża nawiązuje do rosyjskiego stylu architektonicznego lat 40. i Siedmiu Sióstr, które zostały opisane niżej. Iglica ma ponad 40 m i waży 52 tony - ustawienie jej na szczycie przy pomocy helikopterów wymagało 6 dni.

11. Messeturm - 257 m - Frankfurt, Niemcy

Do 1997 r. najwyższy budynek w Europie, teraz - prawdopodobnie największy "ołówek" na świecie, jak twierdzą mieszkańcy miasta i turyści. Na co dzień wykorzystywany jako biurowiec.

12. Torre de Cristal - 250 m - Madryt, Hiszpania

Najwyższy budynek w Hiszpanii - zaprojektowany przez Césara Pelli, architekta, którego projektem są najwyższe wieże bliźniacze świata, Petronas Towers w Kuala Lumpur (Malezja).


Petronas Towers

13. Torre Repsol (Torre Bankia) - 248 m - Madryt, Hiszpania

Nieznacznie niższy od Torre de Cristal wieżowiec o wielu nazwach: został zbudowany jako Torre Repsol (Wieża Repsol) i miał być siedzibą Repsol YPF – hiszpańskiego przedsiębiorstwa zajmującego się przetwórstwem ropy naftowej i gazu ziemnego, został jednak sprzedany instytucji finansowej Caja Madrid i otrzymał miano Torre Caja Madrid. Kolejni właściciele zmieniali jego nazwę na Torre Cepsa i Torre Bankia. Jakie będą jego dalsze losy - trudno w tym momencie orzec, ostatnia transakcja kupna-sprzedaży wieżowca miała miejsce w 2016 r. Również dzieło Césara Pelli.

14. Allianz Tower (Il Dritto) - 242 m (bez iglicy: 209,2 m) - Mediolan, Włochy

Najwyższy budynek we Włoszech; siedziba firmy Allianz. Nazywana często Torre Isozaki - od nazwiska głównego architekta. Przeszklenia mają cel nie tylko dekoracyjny - to bardzo dobrze doświetlony naturanym światłem budynek.

15. Moskiewski Uniwersytet Państwowy im. Łomonosowa - 240 m - Moskwa, Rosja

Symbol stołecznego miasta; budowla Iglica budynku zakończona jest gwiazdą. Najwyższy z "Siedmiu Sióstr" - siedmiu okazałych budynków, które powstały w Moskwie za rządów Stalina i na jego rozkaz (to do nich nawiązuje określenie Triumph Palace "Ósma Wieża"). Pozostałych 6 to: Hotel Ukraina, budynek Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Hotel Leningradskaja, Dom na Kotielniczeskoj nabierieżnoj, Dom na Kudrinskoj Płoszczadi, Red Gate Building.


Gwiazda na iglicy budynku

16. Main Tower - 239,9 m - Frankfurt, Niemcy

Main Tower to też biurowiec, jednak jego nazwa nie jest związana z żadną firmą - Main to płynąca przez Frankfurt rzeka. Z grona opisywanych wieżowców wyróżnia go też fakt, iż posiada aż 5 pięter podziemnych.

17. Imperia Tower - 238,7 m - Moskwa, Rosja

Wieżowiec bezpośrednio połączony z komunikacją miejską, w tym z drogą wodną. Z jego okien rozlega się nader urokliwy widok na Rzekę Moskwę, Wzgórza Worobiowe, Państwowy Uniwersytet  Moskiewski, Pokłonną Górę i parki w zachodniej części miasta.

18. Torre Sacyr Vallehermoso - 236 m - Madryt, Hiszpania

Budynek ten stoi tuż obok Torre de Cristal i Torre Repsol, a także Torre Espacia, który ze względu na swoją wysokość ("zaledwie" 230 m) nie został uwzględniony w rankingu. Choć są osobnymi budowlami, razem wieżowce tworzą centrum biznesowe Cuatro Torres Business Area.

19. One Canada Square - 240 m - Londyn, Wielka Brytania

Kolejny drapacz chmur zaprojektowany przez Césara Pelli. Jeden z symboli Londynu, siedziba wielu firm i sklepów. To ekskluzywna lokalizacja, aktualnie wynajęcie lokalu jest niemal niemożliwe, obłożenie jest stuprocentowe. 

20. Pałac Kultury i Nauki - 237 m - Warszawa, Polska

Architektem PKiN był Lew Rudniew, autor projektu Państwowego Uniwersytetu Moskiewskiego. PKiN budzi wiele kontrowersji, ale jednego - przynajmniej na razie - odmówić mu nie można: jest najwyższą budowlą w kraju, ale też wcale nie niską na tle budownictwa europejskiego. "Dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" zamyka pierwszą dwudziestkę najwyższych budynków w Europie.

Podsumujmy: w pierwszej dziesiątce tylko 2 projekty pochodziły z krajów zachodnich, jednak w drugiej panowała nieco większa różnorodność. Ogółem rosyjskich projektów pojawiło się 10, 3 budowle były niemieckie i 3 hiszpańskie, 2 wieżowce zostały wybudowane w Wielkiej Brytanii, a po jednym skonstruowano w Polsce i we Włoszech. 

Przeczytaj także: To będzie najwyższy budynek w Europie, a w nim siedziba Gazpromu