• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Najwyższe budynki w Warszawie – TOP10

Opublikowano: 14-07-2019 Źródło: inzynieria.com

Prawie 600 m dzieli najwyższy stołeczny budynek od najwyższego wieżowca na świecie – Burdż Chalifa w Dubaju (829 m). Ale Pałac Kultury i Nauki w Warszawie (237 m) i tak od lat dzierży palmę pierwszeństwa w rankingu najwyższych obiektów w stolicy Polski. Które budowle „depczą mu po piętach”?


Fot. Aleksander / Adobe Stock Fot. Aleksander / Adobe Stock
  1. Pałac Kultury i Nauki – 237 m

Pałac Kultury i Nauki. Fot. dominiq / Adobe Stock Pałac Kultury i Nauki. Fot. dominiq / Adobe Stock

Jeden z najbardziej charakterystycznych punktów na mapie Warszawy powstał w 1955 r. według projektu Lwa Rudniewa i reprezentuje socrealizm. Zlokalizowany przy pl. Defilad 1 budynek składa się z 42 kondygnacji, w których urzędują m.in. Rada m.st. Warszawy, władze Polskiej Akademii Nauk, Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów, a swoją siedzibę mają liczne instytucje kultury i przedsiębiorstwa. Całkowita powierzchnia pomieszczeń PKiN (jest ich prawie 3300) to ponad 123 tys. m², a kubatura budynku wynosi 817 tys. m².

  1. Warsaw Spire – 220 m

Warsaw Spire. Fot. udmurd / Adobe Stock Warsaw Spire. Fot. udmurd / Adobe Stock

Znajdujący się przy pl. Europejskim kompleks biurowców Warsaw Spire jest niższy od PKiN o zaledwie 17 cm. W skład zarządzanego przez belgijską firmę Ghelamco architektonicznego trio wchodzą 180-metrowy wieżowiec (licząc iglice obiekt ma 220 m) oraz dwa mniejsze budynki nieprzekraczające 55 m. Zaprojektowany przez biuro Jaspers & Eyers Partners oraz Projekt Polsko-Belgijską Pracownię Architektoniczną kompleks został otwarty niespełna trzy lata temu. Dysponuje powierzchnią 60 tys. m², a na 49 piętrach znajdują się biura rozmaitych firm i organizacji oraz parking podziemny na 1000 miejsc. Warsaw Spire jest otwarty także dla mieszkańców stolicy – mogą oni zrelaksować się na zielonym placu z elementami małej architektury oraz przy zlokalizowanym tam sztucznym jeziorku.

  1. Warsaw Trade Tower – 208 m

Warsaw Trade Tower. Fot. Cezary p / Wikipedia Commons Warsaw Trade Tower. Fot. Cezary p / Wikipedia Commons

Świętujący w tym roku 10-lecie powstania wieżowiec znajduje się przy ul. Chłodnej 51. Powstawał w latach 1997–1999 według projektu MWH Architekci oraz RTKL. Spośród 45 kondygnacji, trzy znajdują się pod ziemią (parking na 300 samochodów). Powierzchnia budynku to łącznie 44 tys. m², z czego zdecydowaną większość (42,3 tys. m²) zajmują biura. Trzy lata temu zakończyła się gruntowna modernizacja obiektu, w wyniku której zmieniono częściowo wystrój wnętrz i zaaranżowano przestrzeń konferencyjną i rozrywkową.

  1. Q22 – 195 m

Q22. Fot. udmurd / Adobe Stock Q22. Fot. udmurd / Adobe Stock

Powstały w 2016 r. wieżowiec przy Al. Jana Pawła II 22 to inwestycja Echo Investment. 42-piętrowy obiekt może pochwalić się blisko 54 tys. m² powierzchni użytkowej. Za projekt biurowca odpowiedzialni są Kuryłowicz & Associates oraz Buro Happold. Pod tajemniczą nazwą budowli kryje się inspiracja architektów, którzy podczas projektowania odnieśli się do kryształu kwarcu (ang. Quartz), który przypominać ma konstrukcja Q22.

  1. Złota 44 – 192 m

Złota 44. Fot. zlota44.com Złota 44. Fot. zlota44.com

To pierwszy w zestawieniu budynek mieszkalny. Budowany w latach 2008–2013 został otwarty dopiero cztery lata po zakończeniu realizacji inwestycji Amstar – BBI Development. Wysoki na 192 m obiekt składa się z 52 pięter o powierzchni użytkowej aż 72,5 tys. m². Została ona wykorzystana przede wszystkim na luksusowe apartamenty, ale także centrum spa, klub fitness, basen oraz taras widokowy. Projektantem Złotej 44 jest Daniel Libeskind – amerykański architekt o polskich korzeniach, który odpowiada również za architekturę tak znanych obiektów jak berlińskie Muzeum Żydowskie czy strefy Ground Zero, powstałej w miejscu World Trade Center w Nowym Jorku.

  1. Rondo 1 – 192 m

Rondo 1. Fot. udmurd / Adobe Stock Rondo 1. Fot. udmurd / Adobe Stock

„Pożyczający” nazwę od pobliskiego ronda ONZ budynek MGPA/Rondo Property Investments sp. z o.o. funkcjonuje od 2006 r. Biurowiec został zaprojektowany przez pracownię Skidmore, Owings and Merrill. Ma 40 kondygnacji, 61 tys. m² powierzchni użytkowej i 18 wind. W niższej części obiektu znajduje się galeria handlowo-usługowa, wyższą zajmują siedziby przedsiębiorstw.

 

  1. Centrum LIM – 170 m

Centrum LIM. Fot. Adrian Grycak / Wikipedia Commons Centrum LIM. Fot. Adrian Grycak / Wikipedia Commons

Jeden z najstarszych w tym zestawieniu stołecznych wieżowców powstał w 1989 r. według projektu Jerzego Skrzypczaka, Andrzeja Bielobradka i Tadeusza Stefańskiego. Sam budynek ma 140 m, pozostałe 30 m mierzy charakterystyczna antena, znajdująca się na jego dachu. Obiekt składa się z 42 kondygnacji naziemnych i dwóch podziemnych. Mimo iż aż połowę budynku stanowi powierzchnia rozrywkowo-użytkowa (sklepy, kawiarnie, restauracje, kasy LOT-u), w stolicy LIM kojarzy się przede wszystkim z Hotelem Mariott, które zajmuje najwyższe jego piętra.

  1. Warsaw Financial Center – 165 m

Warsaw Financial Center. Fot. wfc.pl Warsaw Financial Center. Fot. wfc.pl

Przy ul. Emilii Plater 53 znajduje się z kolei biurowiec Golub &Company. Powstał według projektu amerykańsko-polskiego konsorcjum pracowni A. Epstein & Sons International, Kohn Pedersen Fox Associates oraz Biura Projektów Architektury J&J. Budowa trwała dwa lata (1997–1999), a największym wyzwaniem w jej trakcie był montaż 20-metrowej iglicy, którą na dach budynku transportowano śmigłowcem Mi-8. W sumie powierzchnia użytkowa WFC to blisko 50 tys. m². Pomiędzy 32 piętrami przemieszcza się 16 wind.

  1. InterContinental Warszawa – 164 m

InterContinental Warszawa. Fot. Patryk Kosmider / Adobe Stock InterContinental Warszawa. Fot. Patryk Kosmider / Adobe Stock

Tuż obok WFC, przy tej samej ulicy, zlokalizowany jest pięciogwiazdkowy hotel InterContinental Warszawa. Zaprojektowany – dla UBM Realitätenentwicklung Aktiengesellschaft – przez trio architektów: Tadeusza Spychałę, Wojciecha Popławskiego oraz Willibanda Fürsta obiekt ma 45 pięter, kryjących w sobie ponad 400 pokoi, kilkanaście sal konferencyjnych, dwie restaurację, bar i kawiarnię, a także centrum spa & wellness, które może pochwalić się basenem położonym na wysokości 150 m. Wieżowiec powstał w 2003 r.

  1. Cosmopolitan Twarda 2/4 – 160 m

Cosmopolitan Twarda 2/4. Fot. Pan G / Wikipedia Commons Cosmopolitan Twarda 2/4. Fot. Pan G / Wikipedia Commons

Jeszcze jeden wysokościowiec przy ul. Emilii Plater to 44-piętrowy budynek mieszkalny, zaprojektowany przez Pracownię Murphy/Jahn (w przygotowanie dokumentu zaangażowany był sam Helmut Jahn, który opracował projekt m.in. siedziby UE w Brukseli). Cztery kondygnacje obiektu znajdują się pod ziemią (parking), na pozostałych – oprócz mieszkań – znajdują się także lokale usługowe i biurowe.

Przeczytaj także: TOP 20: najwyższe budynki w Europie

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia