Na liście kontrolowanych przez NIK znalazło się 29 instytucji, a w tym: ministerstwa, miasta-gospodarze, Spółka PL.2012 jak i inne podmioty, do których należy przygotowanie części zadań związanych z imprezą sportową w 2012 r.  mistrzostw. Pod lupą kontrolerów znalazły się również poszczególne inwestycje jak np. budowane i modernizowane stadiony, lotniska, przedsięwzięcia związane z transportem lądowym czy baza hotelowa. W ocenie sprawdzających obecny stan zaawansowania działań budzi niepokój i może utrudnić przeprowadzenie rozgrywek sportowych.

Wśród zadań, które nie zostaną wykonane na czas, czyli przez Euro 2012 znajdują się drogi, lotniska, dworce kolejowe i linie kolejowe. Łącznie, na 127 skontrolowanych zadań kontrolerzy wykazali aż 52, których realizacja odbiega od harmonogramów przyjętych w zeszłym roku. Procentowy udział tych opóźnionych inwestycji to aż 41%. Już teraz wiadomo, że 36 z przedsięwzięć wcześniej planowanych do oddania na Euro 2012 zostanie sfinalizowane dopiero po imprezie sportowej. Chodzi tu przede wszystkim o drogi ekspresowe i miejskie zadania komunikacyjne. Aż 40% inwestycji zostanie zakończone później niż planowano, zatem oddane zostaną do użytku w okresie styczeń - maj 2012 r.

NIK po raz kolejny (wcześniej było to dwa lata temu) zarzuciła Ministrowi Sportu i Turystyki, że nie istnieje kompleksowy planu przygotowań do Euro 2012, którym objęte byłyby wszystkie inwestycje. Brak takiego wykazu i raportowania wszystkich przedsięwzięć w jednym miejscu znacznie utrudnia nadzorowanie przygotowań.
Pochwalono natomiast działania w zakresie budowy stadionów, które są budowane zgodnie z harmonogramem i nikt nie ma wątpliwości, że obiekty te nie będą gotowe na czas.

Zarzuty NIK skierowała w stronę działalności Spółki PL.2012, której zadaniem jest koordynacja realizacji przygotowań do Euro 2012. Podczas kontroli okazało się, że w spółce istnieje nadzwyczajna struktura zatrudnienia. Pośród 71 pracowników jest 30 osób, należących do kadry kierowniczej (stan na listopad 2009 r.)
Zastrzeżenia NIK budzi również wydatkowanie pieniędzy przez tę spółkę. Wykazano, że przynajmniej 2,7 mln zł zostało wydane w sposób niewłaściwy. Niektóre z zadań wykonywanych przez spółkę odbywało się bardzo nierzetelnie, a jako przykład NIK podaje m.in. brak utworzenia Centrum Informacji Spółki, brak regionalnego systemu informacji i monitoringu w miastach-gospodarzach. Zaobserwowano też sporo braków w istotnej dokumentacji. Duża skala zaniedbań ze strony spółki powoduje, że jej działalność oceniana jest jako negatywna. Tutaj też NIK zwrócił uwagę Ministrowi Sportu i Turystyki, który nienależycie egzekwuje od spółki wykonywanie przez nią zadań.

W podsumowaniu NIK napisała, że jeszcze jest możliwe nadrobienie większości opóźnień, jeśli terminy będą przestrzegane, a źródła finansowania zapewnione. NIK wymaga od Ministra Sportu i Turystyki opracowania i przedstawienia Radzie Ministrów dokładnego programu przygotowań, z którego wynikać będzie, w jaki sposób są realizowane wszystkie inwestycje na Euro 2012.