Jak wynika z raportu ministerstwa rozwoju regionalnego, łączna kwota możliwych do wykorzystania pieniędzy z budżetu unijnego we wszystkich województwach to ponad 8 mld zł. Jest to ponad 12% wszystkich środków przyznanych regionom w ramach obowiązującej perspektywy finansowej. Konkursy na projekty infrastrukturalne samorządy wojewódzkie mogą rozpisywać i wydawać pieniądze do końca przyszłego roku. Czy dwa sezony budowlane wystarczą, by nadrobić zaległości? Z danych resortu rozwoju regionalnego wynika, że zdecydowana część projektów już rozpoczętych została zrealizowana w najwyżej 60%.
Fot. inzynieria.com
Planowano zbudować blisko 800 km dróg w regionach - jest 504 km
W regionach planowano zbudować m.in. blisko 800 km dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Do końca lipca zbudowano jednak tylko 504 km, co oznacza, że jest jeszcze wiele do zrobienia. Największą opieszałość w realizacji tych prac widać na Dolnym Śląsku, Mazowszu, w woj. warmińsko-mazurskim i w zachodniopomorskiem, gdzie udało się zakończyć mniej niż połowę projektów.
Miało być 9,1 tys. km sieci kanalizacyjnej - jest 5,1 tys. km
Równie opornie realizowane są inwestycje wod-kan. Aby zrealizować plan, czyli zbudować lub zmodernizować 9,1 km sieci kanalizacyjnej, trzeba wykonać jeszcze ponad 40% prac. W tym zakresie największe opóźnienia wykazują takie województwa, jak: kujawsko-pomorskie, łódzkie, mazowieckie, śląskie, wielkopolskie.
Z planowanych 3,3 tys. km sieci wodociągowej wykonano 55%
W sumie we wszystkich regionach zakładano budowę lub przebudowę 3,3 tys. km sieci wodociągowej. Udało się wykonać 55% założonych prac. Najgorzej sytuacja wygląda w woj. kujawsko-pomorskim, gdzie wykonano dopiero 13% założonych prac. Niewiele lepiej jest też w Małopolsce - 17% i na Mazowszu – 29%.
Planowano zbudować/przebudować 955 km linii kolejowych - zrealizowano prace na 242 km
Z wielkimi problemami realizowane są też prace w zakresie modernizacji linii kolejowych. Marszałkowie województw mieli w planach budowę/przebudowę 955 km linii - prace udało się zrealizować na 242 km.
Ile powstało kilometrów sieci internetu szerokopasmowego?
Planowo ma powstać 18,9 tys. km internetu szerokopasmowego. Dotychczas zbudowano zaledwie 422,6 km.
MRR uspokaja
Wg resortu rozwoju regionalnego nie ma powodów do wielkiego niepokoju, ponieważ wyniki, z którymi mamy obecnie do czynienia, mogą być zaniżone ze względu na to, że w pierwszej kolejności realizowane były projekty mniejsze i o niższej wartości. W zestawieniu nie uwzględniono jeszcze dużych projektów. Jak mówi Piotr Popa, rzecznik MRR, na wypowiedź którego powołuje się Dziennik Gazeta Prawna, w większości województw podpisywane są już ostatnie umowy wykonawcze.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.