W poszukiwaniu pieniędzy na realizację drogowego planu inwestycyjnego resort infrastruktury szuka dodatkowych źródeł finansowania. Zastanawia się m.in. nad rozszerzeniem systemu elektronicznego poboru opłat viaToll na drogi ekspresowe.
Fot. viaToll
Przedstawiciele resortu infrastruktury i budownictwa uważają, że do realizacji programu drogowego do 2025 r. brakuje 90 mld zł. Urzędnicy zastanawiają się więc, jak ograniczyć koszty budowy dróg bez obniżania ich standardu.
Innym pomysłem jest rozbudowa systemu viaToll za przejazd ciężarówek po szybkich trasach. Resort waha się, czy włączać do niego kolejne odcinki. Poprzedni rząd zostawił następcom projekty rozszerzenia systemu. Obecnie urzędnicy analizują dokumenty, ale decyzja o ewentualnym wprowadzeniu opłat na kolejnych odcinkach jest trudna. Z jednej strony uderzyłoby to kierowców finansowo, ale z drugiej zapewniłoby dodatkowe wpływy do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje.
Aktualnie sieć viaToll obejmuje 3,2 tys. km dróg krajowych. Zgodnie z założeniami do 2018 r. system miał objąć około 6 tys. km tras, jednak planu tego nie da się osiągnąć. Dlatego też Kapsch, dostawca i operator systemu, proponuje włączenie w system dróg zbudowanych przed laty m.in. gierkówki. Dysponuje analizami dotyczącymi wdrożenia systemu na około 700 km dróg krajowych. W takim przypadku do KFD trafiałoby dodatkowo około 2,4 mld zł rocznie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.