• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Czy Polska potrzebuje kolei magnetycznej?

Opublikowano: 23-10-2019 Źródło: inzynieria.com

Sukces, którym okazał się pokazowy przejazd prototypu kolei magnetycznej – magrail – skonstruowanego przez Hyper Poland, generuje następujące pytanie: technologia jest, działa, ale… czy jest potrzebna?


Prototyp pojazdu magrail Hyper Poland, skala 1:5. Fot. inzynieria.com Prototyp pojazdu magrail Hyper Poland, skala 1:5. Fot. inzynieria.com

Dlaczego warto rozwijać nową technologię, która połączy rozwiązania sektora kolejowego i lotniczego?

Po pierwsze, pojazdy tego systemu mają łączyć w sobie zalety pojazdów szynowych oraz samolotów, z rozszerzeniem o płynną organizację ruchu. Brak korków, prędkość około 300-400 km/godz. (docelowo nawet do 1200 km/godz. w przypadku transportu hyperloop). Obecnie modernizacja kolei pozwala skrócić czas przejazdu na danej trasie np. o 10 minut, natomiast w przypadku magrail będzie można ten czas zredukować o co najmniej 50%.

Wierzymy w tę wizję – mówił nam Mark Loughran z Microsoft Polska, firmy partnerskiej Hyper Poland. I cieszymy się, że możemy pomóc Hyper Poland, bo ten projekt może zmienić nasze życie. Wyobraźmy sobie świat, w którym w kilkanaście minut można pokonać dystans 1000 km: to zmieni sposób, w jaki żyjemy, gdzie mieszkamy, gdzie pracujemy…


Jak podkreślił Loughran, warto pomyśleć też o magrail w kontekście transportu dóbr: Teraz wiele produktów, zwłaszcza spożywczych, psuje się w transporcie. Dzięki magrail czy hyperloopowi będziemy mogli zapobiec marnowaniu znaczącej ilości żywności – podkreślił Loughran. Towarowy transport kolejowy ma jednak jeszcze inną zaletę – nisko- lub nawet bezemisyjność. Źródła energii elektrycznej nie zawsze są bezemisyjne, nie tylko w naszym kraju bywa z tym różnie – mówił w rozmowie z portalem inzynieria.com Przemysław Pączek, CEO Hyper Poland. Ale, pomijając tę kwestię, transport koleją magnetyczną byłby zdecydowanie korzystniejszy dla naszego środowiska.

Demonstracja prototypu magrail 1:5. Fot. inzynieria.com Demonstracja prototypu magrail 1:5. Fot. inzynieria.com


Z prezesem Hyper Poland zgadza się dr Vladas Lašas, litewski przedsiębiorca wspierający nowoczesne technologie, współzałożyciel Carbon War Room – globalnej inicjatywy non-profit, której celem ma być wdrażanie rynkowych rozwiązań w zakresie kwestii klimatycznych. Fakt, że kolej magnetyczna jest niskoemisyjna, jest niezmiernie ważny – powiedział. Zwrócił też jednak uwagę na inny aspekt projektu polskiego start-upu: To jest projekt, co do którego jest dokładny plan wdrożenia. Interesuję się technologią, chętnie poznaję nowe projekty, ale to, co robi Hyper Poland, zachwyciło mnie. To są konkretni ludzie, ciężko pracujący nad wdrożeniem swojej idei, mają to świetnie rozplanowane.

Jeśli chcemy mieć dobrze funkcjonującą infrastrukturę, musimy przejść wszystkie trzy etapy jej budowy – potwierdził Pączek. Przypomnijmy, że najpierw już istniejąca infrastruktura zostanie wyposażona w specjalne nakładki magnetyczne, które umożliwią poruszanie się kapsuł zbudowanych przez Hyper Poland, a jednocześnie pozwolą na swobodny przejazd składów konwencjonalnych. Później, te same tory będą mogły być wykorzystane do standardu hyperrail (wtedy nałożone na nie zostałyby tuby). Dopiero w ramach fazy docelowej budowana byłaby nowa infrastruktura – hyperloop. Mamy w opracowaniu rozwiązania, które pozwolą na budowę infrastruktury hyperloop w terenie, bez wynoszenia go w górę – ze względu na to, że obniżyłoby to koszty budowy – tłumaczył nam Łukasz Mielczarek, kierownik ds. rozwoju infrastruktury Hyper Poland. Ale tak naprawdę konieczne jednak będzie poprowadzenie go estakadami, na podporach – w przestrzeni naziemnej brakuje już miejsca, a poprowadzenie tego typu transportu w przestrzeni podziemnej jeszcze bardziej podwyższyłoby koszty.

Kolej magnetyczna – czy warto w nią zainwestować?

Szybki i wygodny transport osób oraz towarów, niskoemisyjny, wykorzystujący głównie istniejącą infrastrukturę, innowacyjny - czy zmieni sposób, w jaki podróżują Polacy? Magrail znalazł się już w strategii zrównoważonego rozwoju transportu, ma też stanowić ważny element infrastruktury obsługującej Centralny Port Komunikacyjny (szczególne nadzieje pokładane są w połączeniu Warszawa–CPK–Łódź).

Vladas Lašas, który zaangażował się w projekt Hyper Poland jako doradca, zaznaczył, że współpracuje z twórcami polskiego magrail nie tylko jako konsultant, ale przede wszystkim… przyszły pasażer. Chciałbym, aby projekt ten można było zaimplementować nie tylko w Polsce – ale i w Europie, by magrail łączyła kraje europejskie, w tym Litwę. Być może uda się dostosować projekt Rail Baltica do potrzeb magrail – zasugerował.

Czy tak się stanie, trudno teraz jeszcze ocenić, jednak jedno jest w tym momencie pewne – kolej magnetyczna jest potrzebna nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie. I, jak podkreśla też Łukasz Mielczarek, powinniśmy cieszyć się, że taka technologia rozwijana jest akurat w Polsce.

Przeczytaj także: Hyperloop: pierwsza demonstracja magrail w Polsce

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!