• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Prawo o ruchu drogowym – co się zmieniło?

Opublikowano: 01-06-2021 Źródło: MI

1 czerwca 2021 r. weszły w życie znowelizowane przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. – Ustawa wprowadza szereg rozwiązań mających na celu poprawę bezpieczeństwa, w tym przede wszystkim pieszych, którzy w zderzeniu z rozpędzonym pojazdem nie mają żadnych szans – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.


Fot. Pink Badger/Adobe Stock Fot. Pink Badger/Adobe Stock

Kodeks drogowy 2021: ochrona pieszego w rejonie przejść

Nowe przepisy dotyczą m.in. zachowania się kierowców w okolicy przejścia dla pieszych. Od 1 czerwca 2021 r. prowadzący pojazd, który zbliża się do przejścia, poza zachowaniem szczególnej ostrożności i ustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu, zobowiązany jest do zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego. Obowiązkiem kierowcy jest także ustąpienie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście albo znajdującemu się na nim. Udzielenie pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych nie dotyczy kierujących tramwajami.

Kodeks drogowy 2021: pieszy nie może korzystać z telefonu

Zmiany dotyczą także pieszych, którzy wchodząc na jezdnię lub torowisko muszą dostosować swoją uwagę i zachowanie w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie. Od 1 czerwca 2021 r. wchodząc na jezdnię lub torowisko albo przechodząc przez jezdnię lub torowisko (także w obrębie przejść dla pieszych) nie mogą korzystać z telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mających wpływ na prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Kodeks drogowy 2021: jazda na zderzaku jest zabroniona

W znowelizowanych przepisach wprowadzono także nowe zasady dotyczące jazdy na trasach ekspresowych i autostradach – jak wynika z policyjnych statystyk, jedną z głównych przyczyn wypadków na tego typu drogach jest zachowanie zbyt małego odstępu między pojazdami. Nagminna na polskich drogach jest tzw. jazda na zderzaku, w niewielkiej odległości.

Od 1 czerwca 2021 r. obowiązuje przepis mówiący o tym, że bezpieczna odległość między pojazdami na trasach szybkiego ruchu (autostradach i drogach ekspresowych) wynosi połowę aktualnej prędkości, czyli np. kierowca jadący 100 km/godz. musi jechać 50 m za innym samochodem. Podobne rozwiązania już wcześniej wprowadzono w wielu państwach Europy, w tym m.in. w Niemczech. Co warte podkreślenia, obowiązek zachowania takiego stosunku odległości do prędkości między pojazdami na drogach ekspresowych i autostradach nie dotyczy sytuacji wykonywania manewru wyprzedzania.

Źródło: MI Źródło: MI

Od 1 czerwca 2021 r. zrównano też do 50 km/godz. prędkość w obszarze zabudowanym przez całą dobę. Ma to podnieść poziom bezpieczeństwa pieszych. Z analiz wynika, że różnica prędkości między 50 a 60 km/godz. ma duże znaczenie dla długości hamowania. Ponad 95% pieszych ma szanse przeżyć uderzenie przez pojazd poruszający się z prędkością mniejszą niż 30 km/godz.; szanse bardzo spadają, gdy prędkość jest większa od 50 km/godz.

Przeczytaj także: Hulajnogi elektryczne – w życie weszły nowe przepisy

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!