GDDKiA zapewnia, że najważniejsze strategicznie inwestycje dla sprawnej organizacji Euro 2012 zostaną zrealizowane na czas. Dotyczy to autostrady A1 z Gdańska do polsko - czeskiego przejścia granicznego w Gorzyczkach oraz A4 z Jędrzychowic na polsko - niemieckiej granicy do polsko - ukraińskiej w Korczowej wraz z łącznikiem A18 z Olszyny. Autostrada A2 połączy Warszawę z zachodnią granicą kraju, ale odcinek pomiędzy stolicą a Białorusią Rada Ministrów zdecydowała się realizować po roku 2012.

Powstanie również sieć dróg ekspresowych, które ułatwią komunikację pomiędzy miastami, w których rozgrywane będą mecze. Priorytetowe trasy to S-7 łącząca Gdańsk z Warszawą, a dalej z Krakowem, S-8 między Wrocławiem, Łodzią, Warszawą i Białymstokiem, S-5, którą dojedziemy od autostrady A1, przez Bydgoszcz do Poznania.

Ruch transgraniczny w czasie Euro 2012 mają ułatwić drogi ekspresowe S-17 z Warszawy do Lublina, S-69 ze Zwardonia na polsko - słowackiej granicy do Bielska- Białej, fragment S-1 od Cieszyna do autostrady A1 oraz S-3 na odcinkach Lubawka - węzeł autostrady A4 pod Legnicą i Szczecin - Zielona Góra.

Przygotowania polskich dróg do Mistrzostw pochłoną w sumie 121 mld zł. Dzięki prezentacji GDDKiA na Międzynarodowym Kongresie w Paryżu, zainteresowanie polskim rynkiem wykazują już nie tylko firmy europejskie, ale również amerykańskie, południowokoreańskie oraz chińskie.