• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

PKP PLK zwiększa park maszynowy o nowoczesne podbijarki

Opublikowano: 23-09-2021 Źródło: PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe (PKP PLK) przeznaczyły 250 mln zł na zakup maszyn usprawniających prace na torach. Park maszynowy zwiększył się o dwie nowoczesne podbijarki torowe i podbijarkę rozjazdów. Nadzorca sieci kolejowej dysponuje 42 wózkami motorowymi pracującymi na liniach kolejowych.


Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK

Dwie nowoczesne podbijarki przyspieszą prace interwencyjne i naprawy torów. Będą wykorzystywane przez Zakład Maszyn Torowych w Krakowie (ZMKT). Są wyposażone we własny napęd i należą do najnowocześniejszych maszyn w Europie. Mają m.in. bezwładnościowy system pomiarowy (IMU), który umożliwia szybkie, sprawne i efektywne prowadzenie robót. Charakteryzują się dużą wydajnością – mogą podbijać trzy podkłady jednocześnie. Po zakończeniu ich pracy można natychmiast po podbiciu toru przywrócić ruch z prędkością rozkładową, bez konieczności czasowych ograniczeń prędkości. Natomiast system dynamicznej stabilizacji toru pozwala obniżyć koszty prac – nie jest już potrzebna dodatkowa maszyna.

Do ZMKT trafi także podbijarka rozjazdów pozwalająca zwiększyć wydajność pracy na torach i rozjazdach, usprawniając w ten sposób prowadzenie robót utrzymaniowych i naprawczych. Operacje, które podczas prac przy rozjeździe zajmowały maszynom starszej generacji 2,5 godz., nowa podbijarka wykonuje nawet w 25 min.

Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK Fot. Mirosław Siemieniec/PKP PLK

PKP PLK zwiększają park maszynowy realizując projekt „Poprawa bezpieczeństwa ruchu kolejowego poprzez zakup specjalistycznego sprzętu technicznego”. To zakup łącznie 47 nowoczesnych specjalistycznych maszyn do sprawnego usuwania usterek na liniach kolejowych oraz kontroli mostów i wiaduktów. Na torach pracują już 42 nowoczesne wózki motorowe z oprzyrządowaniem. W najbliższym czasie nastąpi odbiór wysokowydajnej profilarki tłucznia oraz pojazdu dwudrogowego do inspekcji obiektów inżynieryjnych.

Zakup sprzętu za 250 mln zł realizowany jest w ramach projektu z Krajowego Programu Kolejowego. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Zakończyły się prace na stacji kolejowej Gdańsk Zaspa Towarowa

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!