W ramach projektu PKP Polskich Linii Kolejowych (PKP PLK) „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do Portu Gdańsk” zakończono prace na stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. Pociągi korzystają z przebudowanych torów i sieci trakcyjnej.
Fot. Paweł Nowakowski/PKP PLK
PKP PLK przygotowały kolejowy dojazd do portu Gdańsk i tym samym zwiększyły możliwości transportu. Bardzo ważne, że w trakcie prac zapewniona była komunikacja i obsługa portu. Rozbudowując infrastrukturę dostępową od strony lądu, największy polski port podwyższa standardy obsługi, zwiększa konkurencyjność i umacnia pozycję na Bałtyku – powiedział Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.
W trakcie robót na stacji Gdańsk Zaspa Towarowa przebudowano tory i postawiono nową sieć trakcyjną. Takie same prace wykonano na liniach Gdańsk Główny–Gdańsk Zaspa Towarowa (nr 227 i 249), na stacji Gdańsk Wiślany oraz na szlaku Gdańsk Zaspa Towarowa–Gdańsk Wiślany (nr 722).
Ruch pociągów jest prowadzony z nowej nastawni na stacji. Systemy komputerowe i urządzenia wspomagają pracę manewrową i nadzorują zestawianie składów towarowych. W ciągu doby nastawnia obsługuje około 30 pociągów.
Na stacji Gdańsk Port Północny składy towarowe przemieszczają się po 32 nowych torów, trwają przygotowania terenu pod kolejną grupę torów. Na trasach do gdańskiego portu zbudowano ponad 50 km torów i 165 rozjazdów. Powstają nasypy i drogi dojazdowe do wiaduktu drogowego w ciągu ul. Ku Ujściu. Licząca 100 m długości przeprawa między stacjami Gdańsk Kanał Kaszubski–Gdańsk Port Północny poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego i kolejowego, a także usprawni komunikację w mieście.
Po zakończeniu całej inwestycji zwiększy się przepustowość linii kolejowych i umożliwi przewóz większej ilości towarów. Do nabrzeży dojadą dłuższe – liczące 750 m składy – i cięższe o nacisku 22,5 tony na oś. Bezpieczeństwo i szybsze przejazdy zapewnią urządzenia sterowania ruchem kolejowym.
Wartość projektu „Poprawa infrastruktury kolejowego dostępu do portu Gdańsk” przekracza 1,1 mld zł. Prawie 40% tej kwoty stanowi dofinansowanie ze środków unijnych z instrumentu CEF „Łącząc Europę”.
Przeczytaj także: Orlen kupi pierwszą w Polsce wodorową lokomotywę
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.