• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Nowy asfalt z recyklingu

Opublikowano: 27-09-2021 Źródło: Lotos

Politechnika Warszawska i spółka Lotos realizują projekt „Asfalty do recyklingu”. Celem jest wykorzystanie w nowych nawierzchniach 30% materiału z rozbiórki i remontów dróg. Zakończenie prac badawczo-rozwojowych zaplanowano na 2023 r.


Fot. Lotos Fot. Lotos
  • Do budowy nowych dróg stosuje się jedynie 10% materiału z recyklingu
  • Wymiana nawierzchni 10-kilometrowego odcinka autostrady generuje 150 tys. ton granulatu asfaltowego
  • Nawierzchnie asfaltowe można poddać recyklingowi w 100%

W Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Europy Zachodniej recykling nawierzchni asfaltowych jest stosowany powszechnie. Rozwija się też w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, głównie ze względu na wymogi środowiskowe, konieczność oszczędzania zasobów naturalnych i ekonomię. Dzięki specjalnym asfaltom „odmładzającym” takie drogi nie ustępują jakością tym wykonanym z nowych materiałów.


Projekt innowacyjnego lepiszcza

W projekcie „Asfalty do recyklingu” specjaliści spółki Lotos Asfalt i naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad technologią nowego lepiszcza asfaltowego poprzez aplikację specjalnych dodatków wyselekcjonowanych w ramach badań. Taka substancja nada właściwości odświeżające, poprawiające parametry starego lepiszcza z recyklingu. Umożliwi też uzyskanie wymaganej jakości mieszanek mineralno-asfaltowych, wyprodukowanych ze zwiększoną ilością materiałów pochodzących z odzysku remontowanych nawierzchni asfaltowych. Projekt ma się zakończyć w 2023 r., w całości jest finansowany przez firmę.

Fot. Lotos Fot. Lotos

Materiały z recyklingu do budowy i remontów dróg

Od kilkunastu lat trwa intensywna budowa sieci drogowej, a wyzwaniem dla branży będzie utrzymanie jej w przyszłości. Warstwę ścieralną wymienia się co 12–15 lat. Z odcinka autostrady o długości 10 km generuje się 150 tys. ton granulatu asfaltowego, który trzeba efektywnie zagospodarować. Według naukowców należy doprowadzić do sytuacji, w której dobrej jakości materiał pochodzący z obecnych inwestycji w 100% był wykorzystywany w budowie i remontach nowych nawierzchni asfaltowych.

Projekt przewiduje zastosowanie do nowej warstwy aż 30% materiału z rozbiórki i remontów starych nawierzchni w popularnej w Polsce metodzie dozowania granulatu asfaltowego bezpośrednio do mieszalnika „na zimno”. Jest to poważne wyzwanie i duży krok w kierunku Zielonego Ładu, ponieważ obecnie powszechnie stosuje się około 10% materiału z recyklingu – mówi prof. Jan Król z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej.

Materiał z recyklingu z asfaltem WMA wykorzystano np. podczas remontu nawierzchni na terenie rafinerii Grupy Lotos w Gdańsku. Gdańska spółka ma też modyfikowany asfalt MODBIT CR z dodatkiem gumy z recyklingu zużytych opon.

Historyczne zdjęcie badań asfaltów. Fot. Lotos Historyczne zdjęcie badań asfaltów. Fot. Lotos

Recykling ograniczy problemy z dostępnością kruszywa

Realizacja tego typu projektów wynika ze strategii polegającej na aktywnym poszukiwaniu nowych rozwiązań, które pozwolą na wdrożenie do sprzedaży innowacyjnych produktów. Stawiamy na rozwiązania, które chronią środowisko i pozwalają osiągnąć cele wynikające z dążenia do gospodarki zeroemisyjnej. Wskutek wdrożenia pakietu Fit for 55 będziemy zmuszeni przyjąć ambitne cele w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Nawierzchnie asfaltowe można poddać recyklingowi w 100% zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Ponadto, powszechne stosowanie materiału pochodzącego z recyklingu znacznie ograniczy kłopoty z dostępnością kruszywa i jego transportem oraz wygeneruje oszczędności dla Skarbu Państwa – tłumaczy Krzysztof Rodzik, członek zarządu Lotos Asfalt.

Przeczytaj także: NIK: należy znieść limit waloryzacji kontraktów

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia