• Obwodnica Oświęcimia będzie miała 9 km
  • Połączy miasto z drogą ekspresową S1
  • Zakończenie robót zaplanowano na połowę 2026 r.

Gotowy odcinek obwodnicy łączy rondo na ul. Zatorskiej z rondem na ul. Jagiełły (z DW948). Trasą DK44 w Oświęcimiu jeździ ponad 20 tys. pojazdów na dobę. Droga obwodowa, docelowo o długości 9 km, wyprowadzi ten ruch. Ominie miasto od południa i połączy je z budowaną drogą ekspresową S1 Mysłowice–Bielsko-Biała. Umożliwi to podróże do autostrady A4 i w kierunku Beskidów.


Trzy mosty na obwodnicy Oświęcimia

Na trasie będą trzy mosty. Pierwszy o długości 12 m przez Młynówkę jest gotowy. Konstrukcja liczącej 432 m przeprawy została ukończona wiosną, a październiku zabetonowano obiekt nad Sołą. Są już dwa mury oporowe (758 m i 510 m) o wysokościach odpowiednio 1 m i 3,6 m, liczący 1,5 km nasyp po północnej stronie drogi (o maksymalnej wysokości 6 m. Poprowadzono go od mostu nad Wisłą do Pławów. Zasłania widok na drogę od strony byłego niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Birkenau. Wykonano też prace ziemne.

Tunel pod linią kolejową

Czasochłonna i trudna będzie budowa trasy pod linią kolejową Oświęcim–Czechowice-Dziedzice. Trwają przegotowania terenu po obu stronach szlaku, gdzie droga będzie schodzić 10 m poniżej poziomu gruntu. Konieczne będzie zabezpieczenie przed wysokim poziomem wód gruntowych – ochronę zapewnią przesłony (prostopadłe i równoległe do torów i osłony z rur).

W II połowie 2025 r. rozpocznie się budowa tego tunelu w kształcie prostopadłościanu o wymiarach 22,7 na 38,7 na 8,5 m. Znajdą się w nim trzy jezdnie – dwie obwodnicy i jedna w ciągu ul. Ostatni Etap. Na przełomie 2025/2026 zostanie przeciśnięta pod czynną linią kolejową. To największa taka konstrukcja w Polsce.

Roboty budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. Koniec prac zaplanowano na połowę 2026 r. Zaawansowanie rzeczowe wynosi 76%. Wartość zadania to 615 mln zł.

Przeczytaj także: Zbudują 60 km drogi do autostrady A4. Ruszyła ocena ofert