Kierowcy będą mogli skorzystać z jednego z 10 tzw. miejsc obsługi podróżnych (MOP). Powstaną one w dwóch wersjach. W skromniejszej to tylko stacja paliw z punktem gastronomicznym. Takie rozwiązanie planowane jest w: Witowicach, Rządziwojowicach, Górze św. Anny, Kozłowie, Rachowicach i Halembie. W Oleśnicy Małej, Młyńskim Stawie, Wysokiej i Wirku oprócz stacji powstaną motele.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad prowadzi właśnie kolejny etap przetargu na budowę i prowadzenie MOP-ów. Wstępne kwalifikacje przeszło siedem konsorcjów. Na ich czele stoją przede wszystkim duże koncerny paliwowe: BP, Lukoil, Lotos, Shell, Statoil, Orlen oraz włoski Autogrill. Ta ostatnia, nieznana w Polsce firma w swoim kraju specjalizuje się w urządzaniu parkingów przy autostradach. W tym tygodniu GDDKiA przekaże uczestnikom przetargu jego najważniejsze warunki.

W ciągu dwóch miesięcy firmy muszą zaprezentować swoje projekty. Umowę na 30 lat GDDKiA podpisze z tymi, którzy zaoferują najwyższy czynsz. Jednak pod uwagę będą brane także rozwiązania architektoniczne, standard wykończenia i zakres proponowanych usług. Większe szansę mają ci, którzy dorzucą coś ekstra. Mile widziane są sklepy, bankomaty, myjnie samochodowe i budki telefoniczne. Co ważne, przetargu nie wygra tylko jedna firma.