Negocjacje spółki, która ma koncesję na budowę A2 z rządem, przypominają serial bez końca. Autostrada Wielkopolska uzgadniała już warunki inwestycji z kilkoma rządami - kolejno SLD, PiS, a teraz PO-PSL. Najbliższe dni mogą jednak wreszcie przynieść porozumienie, bo rozmowy są już chyba na finiszu. W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Infrastruktury przekazało spółce projekt umowy, a w poniedziałek AW SA odesłała dokument ze swoimi propozycjami zmian. - Spodziewamy się, że lada dzień usiądziemy wspólnie do rozmów i zakończymy negocjacje - potwierdza Zofia Kwiatkowska, rzecznik Autostrady Wielkopolskiej.

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk zapowiadał już w czerwcu, że umowa ze spółką koncesyjną zostanie podpisana do 31 sierpnia. - Negocjacje trwają, ale cały czas podtrzymujemy ten termin - podkreśla Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa. Jeśli do końca miesiąca umowa zostanie podpisana, to roboty na całym 105-kilometrowym odcinku ruszą na początku przyszłego roku i potrwają do połowy 2011 r. - Trasa przebiega przez tereny o słabonośnych gruntach, które trzeba wzmocnić. Na całą inwestycję potrzebujemy pełnych dwóch sezonów budowlanych - tłumaczy Kwiatkowska. Budowa 1 km A2 będzie kosztować ok. 12 mln euro. Dokładną cenę poznamy po ostatecznym ustaleniu zakresu inwestycji (np. liczba wiaduktów).

Autostrada do Świecka to chyba najbardziej oczekiwany przez kierowców odcinek A2. Wiele wskazuje na to, że nowa autostrada będzie lepsza niż oddane już do użytku odcinki A2. Przede wszystkim droga będzie betonowa. To oznacza, że jej nawierzchni nie trzeba będzie remontować tak często jak na autostradzie z asfaltu. Przypomnijmy, że już we wrześniu czeka nas naprawa asfaltowej nawierzchni na oddanej w 2004 r. do użytku trasie z Poznania do Nowego Tomyśla.

Po drugie, jeśli rząd uzgodni z AW SA, że na nowym odcinku obowiązywał będzie zamknięty system pobierania opłat (bramki na węzłach, czyli na wjazdach na A2 i zjazdach, a nie na trasie), wówczas pomiędzy Nowym Tomyślem a Świeckiem powstanie więcej węzłów. Poza wcześniej planowanymi bezkolizyjnymi skrzyżowaniami w Nowym Tomyślu, Jordanowie, Rzepinie i Świecku wybudowane zostaną pełne węzły w Trzcielu i Torzymiu. Autostrada będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę, z rezerwą terenu pod trzeci pas.

Ile będziemy płacić za przejazd nową A2, jeszcze dokładnie nie wiadomo, ale stawki mają być porównywalne z opłatami na istniejących odcinkach. Podróż z Nowego Tomyśla do Świecka może więc kosztować w granicach 20-25 zł.