Partnerzy portalu

Krok do poszerzenia autostrady A2 między Łodzią a Warszawą

Opublikowano: 31-10-2024 Źródło: GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad złożyła do wojewodów łódzkiego i mazowieckiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dotyczące poszerzenia autostrady A2 Łódź–Warszawa.


Autostrada A2. Fot. GDDKiA Autostrada A2. Fot. GDDKiA
  • Dodatkowe pasy zostaną wybudowane na odcinku 89 km
  • Infrastruktura drogowa i oświetlenie będą zasilane zieloną energią
  • Roboty budowlane zaplanowano na lata 2026–2029

Autostrada A2. Trzy i cztery pasy ruchu

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą będzie mieć po trzy pasy w obu kierunkach na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków i po cztery pasy od węzła Pruszków do węzła Konotopa. Po uzyskaniu dwóch decyzji ZRID, w 2025 r. zostaną ogłoszone przetargi na rozbudowę trasy.

Roboty obejmą łącznie 92 km autostrady, w tym 89 km to budowa dodatkowych pasów, a kolejne 3 km dotyczą prac przy węźle Łódź Północ (skrzyżowanie A1 i A2). W tym drugim przypadku zaplanowano wymianę nawierzchni oraz oświetlenia drogi na energooszczędne.

Źródło: GDDKiA Źródło: GDDKiA


Autostrada A2. Zielona energia i jej magazynowanie

Trwa jeszcze opracowywanie dokumentacji projektowej. Poza dobudową pasów, wykonawca zajmuje się instalacjami odnawialnych źródeł energii, które będą zasilać infrastrukturę drogową i oświetlenie czy stacje meteorologiczne. Przygotowuje też analizę ekonomiczną uwzględniającą koszty budowy, eksploatację oraz utrzymanie, w tym magazynów energii.

Autostrada A2. Budowa przy utrzymaniu ruchu

Rozbudowa będzie jednym z najtrudniejszych zadań: przede wszystkim roboty muszą być realizowane przy utrzymaniu przejezdności trasy. A to oznacza wdrożenie skomplikowanej czasowej organizacji ruchu drogowego. Dla kierowców mają być dostępne po dwa pasy, by nie zakłócać podróży.

Autostrada A2. Fot. GDDKiA Autostrada A2. Fot. GDDKiA

Projektant ma przygotować szczegółową analizę ruchu i wziąć pod uwagę roboty na innych odcinkach dróg wpływających na przejazdy autostradą A2. To głównie budowa drogi ekspresowej S7 Płońsk–Czosnów.

Autostrada A2 Łódź–Warszawa powstała lata temu i należy do najbardziej zatłoczonych dróg w kraju. W zależności od miejsca każdej doby przejeżdża tą trasą od 50 tys. do 100 tys. pojazdów. Według prognoz ruch będzie się powiększał.

Kalendarium wydarzeń

  • 30 sierpnia 2023 r. – podpisanie umowy na projekt
  • 29 października 2024 r. – złożenie wniosku o decyzje ZRID
  • II połowa 2025 r. – ogłoszenie przetargu na roboty budowlane
  • I połowa 2026 r. – podpisanie umowy z wykonawcą i rozpoczęcie przebudowy
  • I połowa 2029 r. – zakończenie robót

Przeczytaj także: Droga ekspresowa S10. 50 km i cztery odcinki. Rusza pierwsza budowa

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia