W marcu tego roku podpisano umowę na opracowanie dokumentacji projektowej na potrzeby budowy linii kolejowej Kraków–Myślenice. Po ponad pół roku prac, w tym serii spotkań z mieszkańcami, zaprezentowano zmodyfikowaną koncepcję trasy.
Jak pobiegnie linia kolejowa Kraków–Myślenice? Fot. ilustrac. sebi_2569/Adobe Stock
Zadanie na tym etapie polega na:
- opracowaniu projektu budowlanego
- przygotowaniu kosztorysu inwestorskiego
- uzyskaniu wszelkich niezbędnych dokumentów i decyzji, w tym np. o środowiskowych uwarunkowaniach oraz o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej
- pozyskaniu pozwolenia na budowę
- określeniu zasad, na jakich miałoby się odbywać nabywanie praw do nieruchomości.
Poprawioną koncepcję kolejowej zakopianki wraz z opisami można zobaczyć TUTAJ. Uwzględniono w niej, jak poinformowano, możliwe do zrealizowania na tym etapie wnioski mieszkańców gmin Kraków, Myślenice, Mogilany oraz Świątniki Górne.
Linia Kraków–Myślenice, a więc kolejowa zakopianka
Pobiegnie od istniejącej stacji Swoszowice w Krakowie, mając około 22 km długości. Zakłada się konieczność zbudowania m.in. dwóch tuneli. Z połączenia korzystać ma ponad 70 tys. osób. W szczycie pociągi powinny kursować co 30 min z prędkością od 80 do 120 km/godz. Przejazd z Krakowa Głównego przez Swoszowice do Myślenic zajmować ma około 40 min. W szczytowych godzinach to czas nieosiągalny dla komunikacji autobusowej. Na przygotowanie projektu wykonawca otrzymał 35 miesięcy od podpisania umowy.
Linia kolejowa Kraków–Myślenice. Źródło: PKP PLK
Przeczytaj także: Zakopianka. Droga S7 Kraków–Myślenice. 8 przebiegów tuż-tuż
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.