Wszystko wskazuje na to, że plany uruchomienia autostrady do Tarnowa przed Euro 2012 są jak najbardziej realne. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła wczoraj przetargi na budowę brakujących 57 km - informuje "Gazeta Wyborcza". Prace będą przeprowadzane na terenie między węzłem w Szarowie a planowanym węzłem w Krzyżu na wysokości Tarnowa.

Prace przeprowadzi trzech wykonawców na trzech fragmentach trasy.

I fragment ma długość 23,1 km i obejmuje odcinek od wybudowanego węzła w Szarowie do planowanego węzła w Brzesku (dwa pasy drogi w każdym kierunku i po jednym pasie awaryjnym). Na trasie powstanie węzeł na wysokości Bochni oraz 28 wiaduktów.

II odcinek od węzła Brzesko do węzła na wysokości Wierzchosławic o długości 20,8 km (dwupasmówka). Po drodze nie powstanie żaden dodatkowy węzeł, natomiast konieczna będzie budowa 25 wiaduktów nad lokalnymi trasami.

Na III fragmencie zostanie zbudowana dwupasmowa autostrada m. Wierzchosławicami a Krzyżem (13 km). Będzie konieczna budowa co najmniej 12 wiaduktów nad drogami lokalnymi i wojewódzkimi.

Na całym odcinku autostrady między Krakowem a Tarnowem zbudowanych zostanie sześć miejsc obsługi podróżnych: parkingów z toaletami i wiatami. Tzw. MOP-y zostaną przygotowane pod instalację stacji benzynowych, restauracji i moteli.

Oferty można składać do 2 lutego.