9 marca w Katowicach podpisano kontrakt na budowę kolejnego, ponad 6,5-kilometrowego odcinka tej drogi, między węzłem "Sośnica" w Gliwicach a Zabrzem-Maciejowem. Odcinek ten wybuduje za prawie 1,1 mld zł konsorcjum firm na czele z Polimexem- Mostostalem. Ma być gotowy w lipcu 2011 r.
"To odcinek bardzo skomplikowany technicznie, zawiera m.in. dwie estakady, w tym jedną długości 1.600 m., osiem obiektów mostowych, trzy przejścia dla zwierząt. Powstaną dwie jezdnie autostrady po trzy pasy ruchu i pasy awaryjne" - wyliczał dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Krzysztof Raj.

Przypomniał, że budowa autostrady A-1 w woj. śląskim podzielona jest na siedem kontraktów, z których cztery są już w trakcie realizacji, na piąty w poniedziałek podpisano kontrakt; odnośnie szóstego odcinka kończy się postępowanie przetargowe, dla ostatniego procedury przetargowe również są w trakcie.

Obecnie trwają prace na blisko 50-kilometrowym, podzielonym na trzy kontrakty południowym odcinku A-1, od granicy z Czechami do węzła "Sośnica" w Gliwicach, oraz prace na samym węźle, gdzie przetną się autostrady A-4 i A-1. Węzeł ma być gotowy w listopadzie tego roku - kosztem 853 mln zł.
15,5-kilometrowy odcinek z Sośnicy do Bełku (za 915 mln zł) ma być gotowy w październiku tego roku, a odcinki Świerklany- Gorzyczki (18,3 km za blisko 1,2 mld zł) oraz Bełk-Świerklany (14,1 km za ponad 1,1 mld zł) w 2010 roku - pierwszy w sierpniu, drugi w listopadzie.

W najbliższych miesiącach mają również rozpocząć się prace na odcinkach na północ od Sośnicy. Pierwszy będzie odcinek do Zabrza- Maciejowa, którego dotyczy poniedziałkowy kontrakt. W marcu spodziewane jest wydanie pozwolenia na budowę kolejnych odcinków: ponad 20 km z Maciejowa do Piekar Śląskich  oraz 14,5 km z Piekar do Pyrzowic. Odcinki będą gotowe w końcu 2011 r.
GDDKiA zakłada, że termin rozpoczęcia robót dla kontraktów Maciejów-Piekary i Piekary-Pyrzowice będzie wspólny i nastąpi to na przełomie czerwca i lipca. Wówczas cały ponad 90-kilometrowy odcinek od granicy z Czechami będzie już na różnych etapach budowy.

Dalsze blisko 75 km autostrady A-1, od Pyrzowic do granicy woj. łódzkiego, będzie realizowane w systemie koncesyjnym. W styczniu ogłoszono, że 180 km autostrady między Pyrzowicami a Strykowem wybudują za 6,7 mld zł firmy Budimex Dromex i Ferrovial Agroman. Prace potrwają 60 miesięcy od daty zawarcia umowy koncesyjnej przez Autostradę Południe SA. Droga ma być gotowa w 2014 roku.

Niektóre śląskie odcinki autostrady A-1 są droższe od średnich kosztów, przede wszystkim z powodu budowy na bardzo wielu fragmentach drogi trzech, a nie dwóch pasów ruchu w obu kierunkach, a także z powodu zabezpieczeń przed skutkami eksploatacji górniczej. Trzema m.in. zabezpieczać miejsca płytkich wyrobisk pogórniczych, stosowane są też specjalne zabezpieczenia na nasypach drogowych i mostach, co podraża ich budowę o ok. 15-20 proc.