Właśnie w tym miejscu powstaje bowiem skrzyżowanie, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Inwestycja połączy dwie autostrady - A4 z Legnicy do Wrocławia oraz budowaną właśnie autostradową obwodnicę miasta, czyli A8. Na chwilę obecną trwa palowanie terenu przy A4.
Sugeruje się, że roboty przy budowie węzła nabiorą tempa na przełomie lat 2009 i 2010. Pod koniec tego roku robotnicy będą już prawdopodobnie wylewać beton na estakadach, natomiast stary wiadukt obok budowy zostanie rozebrany.

GDDKiA planuje, że cały obiekt będzie gotowy na początku przyszłego roku. Jednak dopiero w połowie 2011 r. gotowa będzie cała obwodnica.

Jak dotąd w naszym kraju nie ma jeszcze ani jednego skrzyżowania dwóch autostrad. Według planów cały obiekt będzie gotowy na początku przyszłego roku. Do końca roku kierowców czekają jednak utrudnienia przy przejeździe przez A4 na odcinku m. Bielanami Wrocławskimi a zjazdem na Dobrzykowice. Tam bowiem powstaje węzeł Nowa Wieś.
,br> Autostradowa obwodnica Wrocławia (A8) będzie miała 27,4 km długości, po trzy pasy jezdni, na których kierowcy mogą rozwinąć szybkość do 130 km/godz. Trasa rozpocznie się w Magnicach (gm. Kobierzyce) i poprowadzi w stronę lotniska w Strachowicach. Później przebiegnie do Długołęki, gdzie połączy się z obwodnicą Oleśnicy, tzn. częścią DK8 wiodącej do Warszawy.