W całej sprawie chodzi o to, by "tak sparametryzować technicznie przebieg autostrady na tej wysokości, by nie zakłócić rozbudowy lotniska w przyszłości" - PAP cytuje wypowiedź wojewody, Zygmunta Łukaszczyka. Pierwotnie miał w tym miejscu powstać tunel, jednak brak porozumienia w kwestii wyboru technologii budowy przyczyniły się do tego, że rozważane są rozwiązania alternatywne.

Spornym odcinkiem autostrady jest ten fragment A1, który ma przebiegać na skraju lotniska w Pyrzowicach, w odległości kilkuset metrów od pasa startowego. Plany zakładały budowę 120-metrowego tunelu, co miałoby nie mieć wpływu na starty i lądowania samolotów, jednak nie ma porozumienia co do metody budowy tunelu.

W sytuacji budowy tunelu metodą odkrywkową pas startowy na czas trwania prac byłby zablokowany na całej długości. Gdyby jednak na ten czas skrócono pas, przepisy lotnicze wykluczyłyby lądowania niektórych maszyn.

Z tego tez powodu Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze (GTL), właściciel lotnisko w Pyrzowicach optuje za zastosowaniem metody górniczej przy drążeniu tunelu. Problem jednak w tym, że mimo iż jest to rozwiązanie bezpieczne dla ruchu lotniczego, jest dwukrotnie droższe od technologii odkrywkowej.

Dodatkowo jest kłopot z gruntem, gdyż zarząd GTL nie zgodził się na sprzedaż Skarbowi Państwa powierzchni pod budowę tunelu i autostrady. Z tego powodu wojewoda śląski musiał wszcząć wobec procedurę wywłaszczeniową.

Sporna kwestia może zostać rozwiązana, jeśli dojdzie do akceptowanych przez obie strony ustaleń, na podstawie których ustalona zostanie najbardziej właściwa metoda budowy tunelu oraz GTL uzyska gwarancję przejazdu do swoich nieruchomości po drugiej stronie autostrady.

Zgodnie z planami fragment autostrady A1, przy którym leży lotnisko, ma połączyć w roku 2014 zaplanowany niedaleko węzeł A1 i drogi ekspresowej S1 z okolicami Częstochowy. Część A1 pomiędzy Częstochową a węzłem w woj. łódzkim ma być gotowa w 2012 r. Łącznie te odcinki mają stanowić 180 km autostrady, a jej wykonawcą w ramach umowy koncesyjnej jest konsorcjum Autostrada Południe.