Budowa autostrady A4 Kraków - Tarnów odcinek Kraków - Szarów rozpoczęła się 27 kwietnia 2007 r, a zakończyła 30 września br. Wykonawcą inwestycji było hiszpańsko-polskie konsorcjum złożone z firm Dragados oraz Polimeksu-Mostostal S.A. Kontrakt opiewał na niespełna 840 mln zł. Budowa została w całości sfinansowana z Krajowego Funduszu Drogowego.

20-kilometrowy odcinek autostrady został oddany do użytku pod warunkiem uzupełnienia licznych braków. GDDKiA ma uzupełnić nawierzchnie na drogach awaryjnych, umocnić skarpy i nasypy a także uzupełnić instalacje odwadniające - zdecydował Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego w Krakowie. GDDKiA ma na zrealizowanie całości poprawek pół roku. Jak już pisaliśmy, wcześniej zastrzeżenia do inwestycji zgłaszali strażacy. Wskazywali na brak dodatkowych wjazdów na autostradę dla służb ratowniczych czy telefonicznych kolumn alarmowych. Jak podaje Gazeta Wyborcza, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Marcin Hadaj, powiedział, że z otwarciem autostrady GDDKiA chciało zdążyć przed świętem Wszystkich Świętych, a wszystkie prace zalecone przez nadzór budowlany zostaną wykonane w terminie.

W środę Polimex ogłosił, że wraz z firmami z Czech i Słowacji złożył najtańszą ofertę na budowę 24 km dalszej części A4 z Szarowa do Brzeska. Z kolei Dragados złożył najtańszą ofertę na budowę 13 km autostrady A4 z Wierzchosławic do Krzyża, na odcinku na wschód od Brzeska. Jeden z dalszych odcinków A4 - za Rzeszowem w stronę Ukrainy - do kwietnia 2012 r. wybuduje konsorcjum Budimeksu za 795 mln zł bez podatku VAT. Kontrakt podpisano dwa dni temu.

Autostrada Kraków - Tarnów jest częścią biegnącej z Europy Zachodniej  na Ukrainę autostrady A4, leżącej w III Transeuropejskim Korytarzu Transportowym, który przecina Polskę od zachodniej granicy w Zgorzelcu do wschodniej granicy w Korczowej. Jest również częścią europejskiej trasy E40. Warto podkreślić, że była to pierwsza autostrada budowana na wschód od rzeki Wisły. Znaczenie autostrady A4 wzrosło niepomiernie po przyznaniu Polsce i Ukrainie  organizacji EURO 2012.