Koncesjonariusz autostrady A2 - spółka Autostrada Wielkopolska S.A. dotychczas nie podnosiła opłat za użytkowanie drogi. "Wzrost cen dotyczy tylko jednej kategorii pojazdów, tj. motocykli i samochodów osobowych. Przejazd 150 km autostrady A2 będzie kosztował 36 zł, a cena za przejazd 1 km autostrady wzroście z 0,22 zł do 0,24 zł. Jest to pierwsza podwyżka od 7 lat i kształtuje się znacznie poniżej wskaźnika inflacji" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa koncesjonariusza, Zofia Kwiatkowska.

"Podwyżka nie ma nic wspólnego z chęcią osiągnięcia wyższych zysków przez AW S.A. Dochody z opłat mają za zadanie zapewnić odpowiednie utrzymanie autostrady oraz obsługę kredytów. Zgodnie z umową koncesyjną i opisanym w niej modelem finansowym, AW S.A. zacznie osiągać zyski dopiero po 2018 roku, czyli po przewidzianej spłacie kredytów komercyjnych i kredytu EBI, a pierwsza wypłata dywidendy przewidziana jest na 2025 r." - kontynuowała wypowiedź Kwiatkowska.

Chociaż spółka nie miała takiego obowiązku, wprowadzenie wyższych opłat uzgodniła ze stroną publiczną i uzyskała akceptację od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Dla porównania Kwiatkowska podała ceny za przejazd jednego kilometra autostradą w innych krajach europejskich. Opłata taka we Francji w przeliczeniu wynosi średnio około 0,3 zł, we Włoszech - 0,27 zł, w Chorwacji - około 0,22 zł. W takiej sytuacji cena za przejazd A2, wynosząca 0,24 zł jest jedną z najniższych w Europie.