15 lutego br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) otworzyła węzeł Częstochowa Jasna Góra. Dzięki niemu możliwy jest wjazd na autostradę A1 i zjazd z niej do Częstochowy oraz w kierunku Kłobucka, Krzepic i Wielunia.
A1, węzeł Częstochowa Jasna Góra. Fot. GDDKiA
2 sierpnia 2019 r. oddano do ruchu blisko 33-kilometrowy odcinek A1 od węzła Częstochowa Południe do węzła Pyrzowice, a 23 grudnia włączono do eksploatacji 24 km jezdni autostrady A1 pomiędzy węzłami Częstochowa Północ i Częstochowa Południe. W tym ponad 4 km jezdni od węzła Częstochowa Blachownia do węzła Częstochowa Południe, który był już zrealizowany w sierpniu, lecz ze względu na brak kolejnych odcinków nie mógł być wtedy udostępniony kierowcom – wyjaśnia GDDKiA.
Oddane do ruchu w ubiegłym roku 56 km autostrady umożliwia nieprzerwaną jazdę od granicy państwa w Gorzyczkach do północnych dzielnic Częstochowy, z ominięciem konurbacji górnośląskiej i Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach – ale w ich pobliżu. Udostępniając węzeł Częstochowa Jasna Góra, przyczyniamy się do zwiększenia funkcjonalności i atrakcyjności trasy – twierdzi Generalna Dyrekcja.
Ostatnim węzłem, który zostanie otwarty dla ruchu na tym odcinku A1, jest węzeł Częstochowa Blachownia na skrzyżowaniu autostrady A1 z DK46. Wstępnie termin oddania węzła do użytku planowany jest na II kwartał br.
Co pozostało do wykonania w obrębie autostrady A1?
Do zrealizowania pozostaną prace wykończeniowe na węzłach Częstochowa Blachownia, Częstochowa Jasna Góra oraz Częstochowa Północ. Niezbędne będzie również dokończenie budowy obiektu WA-352 (jezdnia lewa) na linią kolejową nr 146 oraz urządzeń ochrony środowiska. Do realizacji są również drogi serwisowe i technologiczne, MOP I Gorzelanka Wschód i Zachód, MOP III Wierzchowisko Wschód i Zachód oraz Obwód Utrzymania Autostrady Lgota. Do wykonania pozostał również cały zakres robót melioracyjnych, prac wykończeniowych w asortymentach robót drogowych, mostowych, branżowych oraz zieleni. Ostatnim elementem będzie wykonanie i wprowadzenie docelowej organizacji ruchu.
W przebudowie jest blisko 80 km trasy zbudowanej w okresie PRL pomiędzy Tuszynem a Częstochową. Inwestycję podzielono na pięć odcinków: cztery na terenie woj. łódzkiego i jeden na terenie woj. śląskiego. Prace przy budowie A1 prowadzone są bez wyłączania drogi z ruchu, kierowcy mają do dyspozycji jedną jezdnię starej drogi po której poruszają się w obu kierunkach. Na wysokości Piotrkowa Trybunalskiego, w miejscu docelowego węzła na skrzyżowaniu A1 z DK74 powstało tymczasowe megarondo.
Budowa ostatniego z pięciu odcinków A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową, według harmonogramu, zakończy się w 2022 r.
Autostrada A1 jest częścią VI paneuropejskiego korytarza transportowego oraz międzynarodowej trasy E75. Pokrywa się także z historycznym przebiegiem szlaku bursztynowego. Łączny koszt oddanych w tym roku odcinków A1 od Pyrzowic do Częstochowy jak i na wysokości Częstochowy to ponad 3 mld zł. Ich realizacja została dofinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 na kwotę ponad 1,35 mld zł.
Przeczytaj także: Jest zastępstwo za Rubau na budowie S7
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.