• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Budowa autostrady A18: jest umowa na jeden odcinek

Opublikowano: 27-04-2020 Źródło: GDDKiA
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

185 mln zł pochłonie przebudowa i dostosowanie niemal 12-kilometrów drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady. Umowę na roboty obejmujące odcinek zaczynający się od granicy państwa, a kończący niemal 2 km za węzłem Żary Zachód, już podpisano.


Fot. GDDKiA Fot. GDDKiA

Roboty, w formule  „projektuj i buduj”, będą odbywać się w ramach dwóch pododcinków: „zero” od km 0,192 do km 1,500 i „jeden” od km 1,500 do km 11,860. Wykona je firma PORR S.A. Zgodnie z umową, przeprowadzenie wszystkich prac wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie potrwać ma 36 miesięcy, z czego 17 miesięcy przeznaczono na projektowanie, a 19 na roboty budowlane (w tym wypadku bez okresów zimowych, od 15 grudnia do 15 marca). Przebudowa ma zakończyć się w II połowie 2023 r.

Źródło: GDDKiA

Źródło: GDDKiA

To część większej inwestycji, polegającej na dostosowaniu 70 km DK18 na odcinku Olszyna–Golnice do standardów autostradowych, jednocześnie stanowiącej drugi etap budowy A18 (pierwszy to budowa jezdni północnej). Całe zamierzenie podzielono na odcinki: od granicy państwa do km 11,86 (podpisana umowa); od km 11,86 (ponad 1 km za węzłem Żary Zachód w stronę Wrocławia) do km 33,76 (blisko 4 km przed węzłem Iłowa; podpisana umowa); od km 33,76-granica województwa (przetarg ma ruszyć w tym roku); granica województwa–węzeł Golnice (przetarg ma ruszyć w tym roku).

DK18 znajduje się w III drogowym transeuropejskim korytarzu transportowym, który łączy Ukrainę, Słowację i południową Polskę z Dreznem i Berlinem. DK18 komunikuje autostradę A4 z przejściem granicznym w Olszynie. Starą „osiemnastkę”, obecnie jej nitkę południową, wybudowali Niemcy w latach 30. ubiegłego wieku.

Przeczytaj także: Zmiana najkorzystniejszej oferty na budowę A18

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe