Podpisanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) trzeciej i ostatniej umowy na zaprojektowanie i budowę autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami oznacza, że cała ta trasa jest już w fazie realizacji. Kontrakt dotyczy liczącego 13 km odcinka węzeł Groszki–węzeł Gręzów.
Fot. GDDKiA
- Wartość kontraktu wynosi 530,8 mln zł
- Budowa ma zostać zakończona latem 2024 r.
- Trasa od Mińska Mazowieckiego do Siedlec jest gotowa, w realizacji i w trakcie przetargów
Projekt i budowa nowego odcinka A2
Wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska decyzje umożliwiające podjęcie robót, a następnie zbuduje w nowym śladzie 13-kilometrowy odcinek autostrady A2 między węzłami Groszki i Gręzów. W wyniku prac powstanie dwujezdniowa autostrada (po dwa pasy ruchu) z zarezerwowaną powierzchnią na dobudowanie trzecich pasów w przyszłości. Jednocześnie zostaną wykonane drogi do obsługi sąsiadujących terenów, a także zamontowane urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.
36 miesięcy na projekt i budowę
Zadanie wykona w ciągu 36 miesięcy (z pominięciem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca w fazie budowy) spółka Stecol Corporation. Wartość umowy wynosi około 530,8 mln zł. W ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy generalny wykonawca ma złożyć wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Zakończenie prac zaplanowano na lato 2024 r.
Historia z odwołaniami
27 września 2019 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka węzeł Groszki–węzeł Gręzów. 18 grudnia ubiegłego roku otwarto oferty, ale później doszło do odwołań do Krajowej Izby Odwoławczej. Ta wydała pierwszy wyrok 29 maja 2020 r., a drugi, przywracający wybranego wykonawcę o nakazującym ponowną ocenę ofert 28 września 2020 r. Ostatecznie 4 grudnia 2020 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę i dzisiaj (28 stycznia 2021 r.) podpisano umowę.
Stan działań
Do tej pory kierowcy mogą jeździć autostradą A2 15-kilometrowym odcinkiem od warszawskiego węzła Lubelska do obwodnicy Mińska Mazowieckiego. Jesienią 2023 r. mają się zakończyć prace budowlane na dwóch odcinkach autostrady A2 między węzłami Kałuszyn i Groszki oraz Gręzów i Siedlce Zachód, na które umowy podpisano wiosną ubiegłego roku.
Na kolejną część A2, od Siedlec do Białej Podlaskiej, w toku są postępowania przetargowe. Oferty na projekt i budowę odcinka węzeł Siedlce Zachód–rejon miejscowości Malinowiec otwarto 32 grudnia. Z kolei w styczniu GDDKiA zapoznała się z ofertami na odcinki na węzeł Łukowisko–rejon miejscowości Swory (5 stycznia b.r.), Swory–węzeł Biała Podlaska (19 stycznia) i Malinowiec–Łukowisko (22 stycznia).
Ostatnia część A2 do wschodniej granicy
Dyrekcja poszukuje też wykonawcy projektu budowlanego ostatniego, prowadzącego do granicy z Białorusią odcinka A2 o długości 32 km. Wybrany oferent ma uzyskać decyzje wymagane do podjęcia robót w terenie. Przetarg na to zadanie ogłoszono 30 grudnia 2020 r. Po jego realizacji zostanie ogłoszone postępowanie na budowę tej trasy.
Poszerzenie na zachodzie
W woj. łódzkim i mazowieckim autostrada A2 ma zostać poszerzona na długości około 89 km. Od węzła Konotopa do węzła Pruszków będą cztery pasy ruchu, a na dalszym odcinki do węzła Łódź Północ trzy pasy.
Łączna długość autostrady A2 wyniesie około 651 km. Kierowcy mają do dyspozycji 503 km tej drogi (część należy do prywatnego biznesu). Droga szybkiego ruchu połączy zachodnią i wschodnią granicę kraju. Trasę zaplanowano przez Poznań, Łódź, Warszawę, Siedlce i Białą Podlaską.
Przeczytaj także: Kto wykona projekt budowlany dla odcinka autostrady A2?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.