Odcinek przekazywany wykonawcy został oddany do ruchu w 2006 r. W ramach prac zostaną wymienione wyeksploatowane warstwy konstrukcyjne: na jezdni południowej (w kierunku Warszawy) warstwa ścieralna i warstwa wiążąca, przy czym dodatkowo będzie tu zastosowana siatka wzmacniająca, zaś na jezdni północnej (w kierunku Poznania) wymianie będzie podlegała tylko warstwa ścieralna.

W trakcie robót dla kierowców będzie dostępna tylko jedna jezdnia w obu kierunkach, druga pozostanie zamknięta na czas realizacji zadania. Po zakończeniu nastąpi zamiana: wyremontowana jezdnia zostanie przekazana do ruchu, a na drugiej rozpocznie się remont.

Po podpisaniu umowy wykonawca, w tym przypadku firma Strabag, będzie miał 12 miesięcy na przeprowadzenie zamówionych działań. Prace muszą się rozpocząć w ciągu maksymalnie 10 dni od przekazania placu budowy. Kontrakt przewiduje, że na odcinku od węzła Emilia do węzła Zgierz muszą zakończyć się do 30 listopada 2021 r. Wznowienie robót przewidziano na 1 marca 2022 r.

Koszt całego przedsięwzięcia to blisko 50,7 mln złotych. Wykonawca udziela 96 miesięcznej gwarancji na wykonaną pracę.

Przeczytaj także: Opolskie: ostatnia faza remontu autostrady A4