Podpisano ostatnią umowę na realizację Regionalnego Projektu Wdrożeniowego w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem Drogowym (KSZRD) w sieci TEN-T (etap I). Kontrakt obejmuje opracowanie projektu, wdrożenie oraz uruchomienie systemu zarządzania ruchem na odcinkach autostrad A1 i A2 w woj. łódzkim. W ramach wartej 78,8 mln zł umowy rozbudowane zostanie także Centrum Zarządzania Ruchem w Strykowie.
Fot. Piotr Krzeslak / Adobe Stock
Wykonawca – firma Spring z Olsztyna – rozmieści w pasie drogowym urządzenia służące do zarządzania ruchem oraz przekazywania kierowcom aktualnych informacji. W sumie będzie to: 69 znaków zmiennej treści, dziewięć nadajników radiowych do informowania kierowców poprzez radia CB, 62 kamery do podglądu sytuacji na drogach, osiem stacji pogodowych do zbierania danych, 50 stacji ciągłego liczenia pojazdów, 88 innego typu urządzeń służących wykrywaniu zdarzeń drogowych, pięć zestawów urządzeń służących pomiarowi czasu przejazdu z punktu A do punktu B. Ponadto, zmodyfikowanych będzie 17 skrzyżowań z sygnalizacją świetlną na trasach objazdów. Na realizację wykonawca ma 28 miesięcy od dnia podpisania umowy.
Zawarty kontrakt to ostatni element realizacji pierwszego etapu projektu KSZRD w sieci TEN-T, w zakres którego wchodzą również Centralny Projekt Wdrożeniowy oraz trzy inne Regionalne Projekty Wdrożeniowe, realizowane w Gdańsku, Olsztynie, Katowicach, Wrocławiu i Opolu.
System zarządzania ruchem, który wdrażany jest na polskich drogach krajowych, ma informować o warunkach ruchu i występujących utrudnieniach, np. wypadkach, zatorach, wskazywać możliwe objazdy, ale też ostrzegać o niebezpieczeństwach, jak zbliżający się do nas pojazd jadący pod prąd. Takie dane kierowcy otrzymają poprzez znaki zmiennej treści, znaki wskazujące trasy objazdu oraz urządzenia do nadawania komunikatów radiowych CB.
Realizacja projektów wdrożeniowych jest niezbędna dla utworzenia spójnego systemu zarządzania ruchem na drogach krajowych w Polsce. Zakres terytorialny projektu związany jest głównie z przebiegiem korytarza sieci bazowej TEN-T Morze Adriatyckie–Morze Bałtyckie i obejmuje w przybliżeniu 1100 km dróg, co stanowi około 28% długości sieci bazowej TEN-T na obszarze Polski – podaje inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Projekt KSZRD jest dofinansowany w kwocie ponad 123 mln EUR ze środków unijnych i prowadzony pod nadzorem Komisji Europejskiej poprzez agencję wykonawczą CINEA. Na poziomie krajowym za jego realizację odpowiadają Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Centrum Unijnych Projektów Transportowych.
Przeczytaj także: Duże dofinansowanie budowy ostatniego odcinka A1
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.