Z informacji, do których dotarł "WSJ Polska", wynika, że w rozmowach spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) z GDDKiA ma pojawić się kompromis. AWSA mogłaby zgodzić się na mniej korzystny, tzw. mieszany system rozliczania inwestycji, a w zamian GDDKiA zaakceptuje koszty budowy wyższe o 300 mln EUR.

Jeżeli tylko dojdzie do porozumienia to koszt wybudowania jednego km autostrady wyniesie  ok. 12,5 mln EUR. Jest to cena znacznie wyższa niż wcześniej ustalono, a wiąże się ze  wzrostem kosztów materiałów, transportu i robocizny.

Według szacunków prezesa Polskiego Kongresu Drogowego Zbigniewa Kotlarka koszty inwestycji drogowych w ciągu ostatniego roku wzrosły co najmniej 30 - 40%. Ponadto waluta europejska znacznie osłabiła się względem złotego i według obliczeń koncesjonariusza na samych różnicach kursowych straciłby ok. 133 mln EUR. Najwazniejszym argumentem jest jednakze zgoda rządu na budowę przez spółkę GTC autostrady A1 do Torunia po 11,7 mln EUR za kilometr.

Niewykluczone, że rzad ww. argumenty uzna. . Problem w tym, że według AWSA przyjęcie mieszanego systemu rozliczania inwestycji oznacza dodatkowe badania ruchu, późniejsze zamknięcie finansowe oraz dłuższą procedurę notyfikacji przez Komisję Europejską. Może to postawić pod znakiem zapytania oddanie autostrady do ruchu przed rozpoczęciem Euro 2012. A na taką sytuację rząd może się nie zgodzić - czytamy w "Dzienniku".